Italové mají zaručený příjem, Conte věří v povzbuzení ekonomiky

Chudí Italové mohou ode dneška žádat o zaručený minimální příjem. Stát jim tak bude dorovnávat stávající mzdy či důchody na úroveň 780 eur (20.000 Kč). Italský premiér Giuseppe Conte předpokládá, že opatření výrazně přispěje k oživení skomírající ekonomiky.

Přidejte svůj názor

EUR - evropská měna

Takzvaný "občanský příjem" (reddito di cittadinanza), který prosadilo protestní Hnutí pěti hvězd, má pomoci v boji s chudobou a státní kasu přijde jen letos odhadem na 7,1 miliardy eur. V příštím roce dá stát na dávku k dispozici 7,8 miliardy eur a v roce 2021 osm miliard.

"Jsem si jist, že to bude mít pozitivní vliv na domácí poptávku," řekl dnes Conte na tiskové konferenci v Bělehradě po setkání se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem. Šéf Hnutí pěti hvězd Luigi di Maio zavedení základního příjmu označil za revoluci.

O nový druh sociální podpory mohou žádat všichni Italové, jejichž příjmy jsou nižší než cílová částka 780 eur, a jsou tedy pod hranicí chudoby. Pokud úřady příslušnou žádost schválí, stát dotyčnému příjem do této výše dorovná.

Podle italského statistického úřadu Istat by mělo mít na tuto dávku nárok přibližně 2,7 milionu lidí. Itálie má zhruba 60,5 milionu obyvatel.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Merkelová doufá v nárůst úrokových sazeb, inflace tomu nasvědčuje

18.03.2019 20:14 Německá kancléřka Angela Merkelová dnes vyjádřila naději, že inflace v eurozóně brzy dosáhne cílové…

Napětí v Le Monde: Novináři brání Křetínskému v získání kontrolního podílu

18.03.2019 17:59 Aktualizováno V pařížském sídle listu Le Monde se snaží novináři zabránit českému podnikateli Danielu Křetínskému…

Prodej nových osobních aut v EU klesá, už pátý měsíc po sobě

15.03.2019 08:51 Prodej nových osobních automobilů v Evropské unii se v únoru meziročně snížil o jedno procento na 1…

Brexit: A je tady. Odklad prošel

14.03.2019 21:58 Aktualizováno Britský parlament dnes schválil návrh vlády na krátký jednorázový odklad brexitu. Kabinet chce o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama