Italové mají zaručený příjem, Conte věří v povzbuzení ekonomiky

Chudí Italové mohou ode dneška žádat o zaručený minimální příjem. Stát jim tak bude dorovnávat stávající mzdy či důchody na úroveň 780 eur (20.000 Kč). Italský premiér Giuseppe Conte předpokládá, že opatření výrazně přispěje k oživení skomírající ekonomiky.

Přidejte svůj názor

EUR - evropská měna
doporučujeme

Takzvaný "občanský příjem" (reddito di cittadinanza), který prosadilo protestní Hnutí pěti hvězd, má pomoci v boji s chudobou a státní kasu přijde jen letos odhadem na 7,1 miliardy eur. V příštím roce dá stát na dávku k dispozici 7,8 miliardy eur a v roce 2021 osm miliard.

"Jsem si jist, že to bude mít pozitivní vliv na domácí poptávku," řekl dnes Conte na tiskové konferenci v Bělehradě po setkání se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem. Šéf Hnutí pěti hvězd Luigi di Maio zavedení základního příjmu označil za revoluci.

O nový druh sociální podpory mohou žádat všichni Italové, jejichž příjmy jsou nižší než cílová částka 780 eur, a jsou tedy pod hranicí chudoby. Pokud úřady příslušnou žádost schválí, stát dotyčnému příjem do této výše dorovná.

Podle italského statistického úřadu Istat by mělo mít na tuto dávku nárok přibližně 2,7 milionu lidí. Itálie má zhruba 60,5 milionu obyvatel.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

British Airways zrušila všechny lety do Káhiry

20.07.2019 20:23 Britské aerolinky British Airways ode dneška ruší na sedm dní všechny lety do Káhiry. Letecká…

Počasí drtí vinaře: Francouzská produkce nápoje výrazně klesne

19.07.2019 20:58 Produkce vína ve Francii by letos mohla klesnout až o 13 procent. Může za to nepříznivé počasí,…

Nejzadluženější zemí eurozóny je Francie, předstihla Itálii

19.07.2019 16:19 Nejzadluženější zemí eurozóny se stala Francie. Její veřejný dluh předstihl v prvním čtvrtletí v…

Penta neuspěla s žalobou proti Slovensku, žádala obří odškodné a úroky

19.07.2019 14:58 Aktualizováno Finanční skupina Penta u bratislavského soudu neuspěla s žalobou proti Slovensku na vyplacení…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama