Platy mužů a žen v Německu? Rozdíl značný, statistika odhalila i jednu zajímavost

Rozdíl v platech mužů a žen v Německu i v loňském roce čítal 21 procent. Uvedl to dnes německý statistický úřad, podle kterého se rozdíl po odečtení strukturálních faktorů sníží na šest procent. Zajímavostí je, že mnohem vyrovnanější jsou platy mužů a žen v zemích bývalého východního Německa než na západě země.

Přidejte svůj názor

EUR - evropská měna

Zatímco v zemích někdejší Německé demokratické republiky je rozdíl v platech jen sedmiprocentní, v zemích bývalého západního Německa činí 22 procent.

Velká část rozdílu v platech obou pohlaví je podle statistického úřadu způsobena tím, že ženy častěji pracují v odvětvích, v nichž jsou obecně nižší platy, a také jsou nezřídka zaměstnány na částečný úvazek, což s sebou znovu obecně nese nižší výdělek. Když se to vezme v úvahu, ukáže se, že ženy za stejnou práci dostávají o šest procent méně než muži.

I když německá vláda usiluje o to, aby se rozdíly v platech mužů a žen snižovaly, jde to jen pomalu. V roce 2006 rozdíl činil 23 procent, o čtyři roky později 22 procent a od roku 2016 je na 21 procentech.

Na přetrvávající rozdíly v pondělí nezvyklou akcí upozorní berlínský dopravní podnik, když ženám nabídne o 21 procent levnější celodenní jízdné než mužům.

Velká nerovnováha v platech mužů a žen panuje nadále také v Česku. Ve veřejném sektoru podle loňských údajů rozdíl činil 18 procent, v soukromém dokonce 23 procent.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Google se prohne. Evropská komise mu napařila pokutu 1,49 miliardy eur

20.03.2019 14:25 Aktualizováno Americký internetový gigant Google dostal již třetí pokutu od Evropské komise za zneužívání svého…

Výhodné čínské investice v Česku a EU? Ekonomické partnerství má zásadní…

20.03.2019 12:32 Dlouhodobě diskutované čínské investice jsou poněkud jednostranné. Zatímco Číňané využívají…

Strach z Číny. Německo vytvoří fond, který má bránit domácí firmy před…

20.03.2019 09:49 Německo plánuje do konce letošního roku schválit zákony o vzniku státního fondu, který by chránil…

Merkelová doufá v nárůst úrokových sazeb, inflace tomu nasvědčuje

18.03.2019 20:14 Německá kancléřka Angela Merkelová dnes vyjádřila naději, že inflace v eurozóně brzy dosáhne cílové…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama