Aktivita továren v eurozóně je nejhorší za šest let, index PMI klesá

Podnikatelská aktivita v eurozóně byla v březnu podstatně horší, než se očekávalo. Kvůli velkému propadu poptávky aktivita továren vykázala největší pokles za téměř šest let. Jakkoli byl pokles ve výrobě částečně vyrovnán stabilním, avšak relativně slabým růstem dominantního odvětví služeb, průzkumy naznačují, že vývoj ekonomiky eurozóny nebyl v prvním čtvrtletí uspokojivý. Ukázal to průzkum mezi nákupními manažery, jehož výsledky dnes zveřejnila konzultační společnost IHS Markit.

Přidejte svůj názor 1 komentář

UV lakování
doporučujeme

Souhrnný index nákupních manažerů (PMI), který je považován za barometr zdraví firem ve zpracovatelském sektoru a v sektoru služeb, v březnu klesl na 51,3 bodu z únorových 51,9 bodu. Analytici v anketě agentury Reuters přitom očekávali mírné zvýšení indexu na 52 bodů. Hranice 50 bodů odděluje růst aktivity od poklesu.

"Výroba je v současné době jednoznačně hlavní slabinou a zdrojem obav, komentoval data hlavní ekonom IHS Markit Chris Williamson. Ve druhém čtvrtletí podle něho oslabování sektoru zesílí a bude brzdou ekonomiky. "Do jaké míry může pomoci sektor služeb? Určitě ekonomiku podpořil v prvním čtvrtletí, ale jeho růst patří k nejpomalejším od roku 2016," dodal Williamson.

Index zpracovatelského sektoru klesl v březnu na 47,6 ze 49,3 bodu, což je nejslabší úroveň od dubna 2013 a hluboko pod zmíněnou hranicí. Analytici předpovídali naopak vzestup na 49,5 bodu a jejich nejpesimističtější odhad byl 48,4 bodu. Index výroby spadl ze 49,4 bodu na hranici šestiletého minima 47,7 bodu.

Růst v sektoru služeb zpomalil v souladu s očekáváním, jeho dílčí index klesl na 52,7 z 52,8 bodu. Sektor ale snížil tempo najímání nových zaměstnanců, a tato skutečnost špatné vyhlídky ekonomiky jen posiluje.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Inflace v EU a eurozóně klesá. Změní ECB měnovou politiku?

15.11.2019 12:16 Růst spotřebitelských cen v zemích eurozóny v říjnu zpomalil na 0,7 procenta, což je o desetinu…

Katastrofa ve Švédsku. Úřad zbabral statistiku, vláda a centrální banka…

15.11.2019 10:59 Švédská centrální banka Riksbank kritizuje švédský statistický úřad, neboť vyšlo najevo, že údaje o…

Ekonomická krize v Evropě? Expert prozradil, co nás čeká

14.11.2019 17:54 Pravděpodobnost, že evropská ekonomika vstoupí do recese, je velmi nízká. Uvedl to dnes…

Konec "Soli". Německo téměř ruší solidární daň, platit budou jen nejbohatší

14.11.2019 12:31 Od roku 2021 budou v Německu solidární daň na podporu chudších východních spolkových zemí platit…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama