Aktivita továren v eurozóně je nejhorší za šest let, index PMI klesá

Podnikatelská aktivita v eurozóně byla v březnu podstatně horší, než se očekávalo. Kvůli velkému propadu poptávky aktivita továren vykázala největší pokles za téměř šest let. Jakkoli byl pokles ve výrobě částečně vyrovnán stabilním, avšak relativně slabým růstem dominantního odvětví služeb, průzkumy naznačují, že vývoj ekonomiky eurozóny nebyl v prvním čtvrtletí uspokojivý. Ukázal to průzkum mezi nákupními manažery, jehož výsledky dnes zveřejnila konzultační společnost IHS Markit.

Přidejte svůj názor 1 komentář

UV lakování
doporučujeme

Souhrnný index nákupních manažerů (PMI), který je považován za barometr zdraví firem ve zpracovatelském sektoru a v sektoru služeb, v březnu klesl na 51,3 bodu z únorových 51,9 bodu. Analytici v anketě agentury Reuters přitom očekávali mírné zvýšení indexu na 52 bodů. Hranice 50 bodů odděluje růst aktivity od poklesu.

"Výroba je v současné době jednoznačně hlavní slabinou a zdrojem obav, komentoval data hlavní ekonom IHS Markit Chris Williamson. Ve druhém čtvrtletí podle něho oslabování sektoru zesílí a bude brzdou ekonomiky. "Do jaké míry může pomoci sektor služeb? Určitě ekonomiku podpořil v prvním čtvrtletí, ale jeho růst patří k nejpomalejším od roku 2016," dodal Williamson.

Index zpracovatelského sektoru klesl v březnu na 47,6 ze 49,3 bodu, což je nejslabší úroveň od dubna 2013 a hluboko pod zmíněnou hranicí. Analytici předpovídali naopak vzestup na 49,5 bodu a jejich nejpesimističtější odhad byl 48,4 bodu. Index výroby spadl ze 49,4 bodu na hranici šestiletého minima 47,7 bodu.

Růst v sektoru služeb zpomalil v souladu s očekáváním, jeho dílčí index klesl na 52,7 z 52,8 bodu. Sektor ale snížil tempo najímání nových zaměstnanců, a tato skutečnost špatné vyhlídky ekonomiky jen posiluje.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dobré zprávy z Evropy, ekonomika v Německu hlásí mírný růst

23.05.2019 09:06 Hrubý domácí produkt (HDP) Německa vzrostl v prvním čtvrtletí ve srovnání s předchozími třemi…

Ryanair padá na dno. Potopí ho i problémy s boeingy

20.05.2019 10:55 Celoroční zisk irských aerolinek Ryanair se snížil na čtyřleté minimum. Firma navíc varovala, že v…

Vstup do EU byl zásadním okamžikem českých dějin, tvrdí představitelé…

16.05.2019 14:31 Vstup Česka do Evropské unie byl z ekonomického pohledu jednoznačným úspěchem. Vzrostl hrubý domácí…

Lidl a Kaufland vydělaly majiteli přes 100 miliard eur

13.05.2019 18:34 Německá maloobchodní skupina Schwarz Gruppe, která vlastní diskontní řetězce Lidl a Kaufland, v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama