Brexit: Jak jsou německé firmy připraveny? Z průzkumu vyšlo děsivé číslo

Téměř čtvrtina německých firem podnikajících v Británii přesune v případě brexitu bez dohody alespoň část své produkce z ostrovní země do Německa nebo jiného státu Evropské unie. Vyplývá to z průzkumu britské obchodní komory v Německu a poradenské společnosti KPMG, který byl dnes představen v Berlíně. Průzkum mezi firmami, které podnikají v obou zemích, také ukázal, že 47 procent společností se stále na vystoupení Británie z Evropské unie necítí připraveno.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Firmy, ilustrační foto
doporučujeme

"To je hrozivé číslo. Odráží ale nejistotu způsobenou tím, že ještě dnes jsou všechny možné scénáře na stole a pro firmy je těžké se na všechny možnosti připravit," uvedl Andreas Glunz z KPMG, který připomněl, že brexit se původně měl uskutečnit už tento pátek.

Ať už se nakonec vystoupení Británie z osmadvacítky uskuteční v jakékoliv podobě, očekává 84 procent z více než 100 dotazovaných firem pokles ostrovní ekonomiky, s růstem jich počítá jen 11 procent. Drtivá většina společností - 93 procent - vychází z toho, že se brexit ve větší nebo menší míře dotkne i jich samotných. Nejčastěji se obávají dopadu na množství prodaných výrobků a služeb a také větší administrativní zátěže (v obou případech 47 procent).

V rámci příprav na brexit bez dohody počítá 35 procent firem s tím, že upraví své investiční plány, 19 procent s tím, že pozmění plány týkající se náboru zaměstnanců. Celých 13 procent společností by po brexitu bez dohody přesunulo nejméně část své obchodní činnosti z Británie do Německa, dalších deset procent do jiné země EU.

"Nebyla přitom ani jedna firma, která by v takovém případě chtěla produkci přesunovat do Británie," poznamenal k výsledkům průzkumu z přelomu loňského a letošního roku Michael Schmidt z britské obchodní komory v Německu.

Brexit v jakékoliv podobě podle Schmidta poškodí vzájemné obchodní vztahy, jejichž objem se pohybuje kolem 180 miliard eur ročně. Cílem firem i politiků by teď mělo být alespoň omezit hospodářské škody. Ze strany politiky by k tomu podle něj přispělo především dlouhé přechodné období, v němž by společnosti měly čas se na změnu vzájemných vztahů připravit.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Problém s ruskou ropou má řešení, dodávky naběhnou v květnu

26.04.2019 17:01 Aktualizováno Šéf ukrajinského podniku Ukrtransnafta Mykola Havrylenko podle agentur prohlásil, že se podařilo…

Stávka pilotů SAS zasáhla 72 tisíc cestujících, ruší se i lety do Prahy

26.04.2019 13:23 Piloti skandinávské letecké společnosti SAS zahájili dnes časově neohraničenou stávku. Jejich…

Mercedesy příliš netáhnou. Provozní zisk Daimleru klesl o 16 procent

26.04.2019 11:52 Provozní zisk německé automobilky Daimler klesl v prvním čtvrtletí meziročně o 16 procent na 718…

Deutsche Bank zvýšila zisk o 67 procent, tržby se naopak propadly

26.04.2019 10:18 Finanční ústav Deutsche Bank v prvním čtvrtletí meziročně zvýšil zisk po zdanění o 67 procent na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama