Brexit: Jak jsou německé firmy připraveny? Z průzkumu vyšlo děsivé číslo

Téměř čtvrtina německých firem podnikajících v Británii přesune v případě brexitu bez dohody alespoň část své produkce z ostrovní země do Německa nebo jiného státu Evropské unie. Vyplývá to z průzkumu britské obchodní komory v Německu a poradenské společnosti KPMG, který byl dnes představen v Berlíně. Průzkum mezi firmami, které podnikají v obou zemích, také ukázal, že 47 procent společností se stále na vystoupení Británie z Evropské unie necítí připraveno.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Firmy, ilustrační foto
doporučujeme

"To je hrozivé číslo. Odráží ale nejistotu způsobenou tím, že ještě dnes jsou všechny možné scénáře na stole a pro firmy je těžké se na všechny možnosti připravit," uvedl Andreas Glunz z KPMG, který připomněl, že brexit se původně měl uskutečnit už tento pátek.

Ať už se nakonec vystoupení Británie z osmadvacítky uskuteční v jakékoliv podobě, očekává 84 procent z více než 100 dotazovaných firem pokles ostrovní ekonomiky, s růstem jich počítá jen 11 procent. Drtivá většina společností - 93 procent - vychází z toho, že se brexit ve větší nebo menší míře dotkne i jich samotných. Nejčastěji se obávají dopadu na množství prodaných výrobků a služeb a také větší administrativní zátěže (v obou případech 47 procent).

V rámci příprav na brexit bez dohody počítá 35 procent firem s tím, že upraví své investiční plány, 19 procent s tím, že pozmění plány týkající se náboru zaměstnanců. Celých 13 procent společností by po brexitu bez dohody přesunulo nejméně část své obchodní činnosti z Británie do Německa, dalších deset procent do jiné země EU.

"Nebyla přitom ani jedna firma, která by v takovém případě chtěla produkci přesunovat do Británie," poznamenal k výsledkům průzkumu z přelomu loňského a letošního roku Michael Schmidt z britské obchodní komory v Německu.

Brexit v jakékoliv podobě podle Schmidta poškodí vzájemné obchodní vztahy, jejichž objem se pohybuje kolem 180 miliard eur ročně. Cílem firem i politiků by teď mělo být alespoň omezit hospodářské škody. Ze strany politiky by k tomu podle něj přispělo především dlouhé přechodné období, v němž by společnosti měly čas se na změnu vzájemných vztahů připravit.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Libra se propadá. Obchodníci se zájmem sledují parlamentní volby

12.12.2019 18:51 Libra v den konání předčasných parlamentních voleb v Británii sestoupila z téměř devítiměsíčního…

Zaměstnanci Volkswagenu nechtějí více peněz. Požadují něco jiného

12.12.2019 17:46 Zaměstnanci německého automobilového koncernu Volkswagen chtějí místo více peněz více volna. Podle…

Lagardeová poprvé předsedala Radě guvernérů. ECB nezměnila měnovou politiku

12.12.2019 16:14 Evropská centrální banka (ECB) podle očekávání ponechala svou měnovou politiku včetně úrokových…

Zdražování trápí i Německo. Inflace zrychlila, rostou ceny potravin

12.12.2019 09:05 Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Německu v listopadu podle údajů harmonizovaných s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama