Saké, wasabi nebo matcha. Japonsko se chystá zahltit Evropu svými potravinami

Japonsko se chystá zahltit Evropu svými potravinami. Na jeho saké, wasabi, sójovou omáčku, čaje nebo mořské plody se od 1. února díky nové smlouvě o hospodářském partnerství (EPA) nevztahuje v Evropské unii clo. Postupně má přestat platit i na dovoz hovězího masa a Japonci hodlají smlouvu o volném obchodu patřičně využít, píše polský deník Rzeczpospolita.

Přidejte svůj názor

Vlajka Japonska
doporučujeme

Svědčí o tom tempo růstu vývozu potravin z Japonska v uplynulých letech. Zatímco ještě v roce 2012 vyvezli Japonci do světa potraviny za 4,03 miliardy dolarů (zhruba 92 miliard Kč), loni už to bylo za osm miliard USD. "Japonci podle mého názoru smlouvu EPA velmi dobře využijí," řekla listu pracovnice polské investiční a obchodní agentury v Tokiu Eliza Klonowska-Siwaková.

Pomůže jim v tom i síť 118.000 japonských restaurací rozesetých po celém světě. Ty jsou často hlavními odběrateli japonských specialit typu hovězího z Kóbe, které je považováno za nejlahodnější a nejkvalitnější na světě. Jeho export se loni zvýšil o 29 procent. V obchodech se kilogram prodává v přepočtu i za 13.000 Kč. Japonci již navázali spolupráci se šéfy francouzských restaurací, píše polský deník.

Tradičním exportním hitem země vycházejícího slunce je i v České republice populární zelený práškový čaj matcha. Producenti wasabi, které se používá pro přípravu sushi, pak tvrdí, že pouze pasta z tohoto zeleného křene je hodna svého názvu.

Evropský trh s vínem chtějí vyzvat na souboj zase výrobci saké. V Japonsku vyrábí více než 1400 producentů přes 11.000 druhů tohoto alkoholického nápoje, jehož export roste tempem 19 procent ročně. V Evropě se soustřeďují především na francouzský a německý trh - se svými stánky navštěvují pivní festival Oktoberfest. Stále také vznikají nové druhy tohoto rýžového nápoje, mezi mladými je v poslední době populární šumivé saké chutí připomínající prosecco.

Uplatnit se na evropském trhu čítajícím přes půl miliardy spotřebitelů pomáhá japonským potravinářským firmám agentura JFOODO a vládní program GFP, který sdružuje už více než 800 společností. Ministerstvo zemědělství jim nabízí kontroly, které následně vypracují doporučení, co má firma udělat, aby mohla začít vyvážet.

Rozrůstají se i každoročně pořádané potravinářské trhy "Japan's Food" pro mezinárodní nákupčí a dovozce. Loni v listopadu se v zemi konaly již potřetí a přilákaly na 18.000 účastníků z 80 zemí. Uzavřít se během nich podařilo smlouvy za 313 milionů dolarů.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko sníží sazbu DPH na další potraviny. Co bude levnější?

19.09.2019 13:39 Slovensko rozšíří seznam potravin, na které se bude vztahovat nižší sazba daně z přidané hodnoty …

Nižší daně, vyšší rodičovská. Slovensko čekají od roku 2020 převratné změny

18.09.2019 14:50 Slovensko od příštího roku sníží sazbu daně z příjmů menším firmám a živnostníkům na 15 procent.…

Inflace v eurozóně se zasekla na jednom procentu. Jak zareaguje ECB?

18.09.2019 13:40 Míra inflace v eurozóně v srpnu činila jedno procento, stejně jako v červenci. Ve své konečné…

Prodej nových aut v EU za osm měsíců klesl. Má být ještě hůř, soudí…

18.09.2019 12:20 Aktualizováno Prodej nových osobních aut v Evropské unii za prvních osm měsíců letošního roku klesl o 3,2…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama