ECB nechala měnovou politiku beze změny, bankám se neuleví

Evropská centrální banka (ECB) podle očekávání dnes ponechala měnovou politiku beze změn. Úrokové sazby tak zůstávají na dosavadních minimech, hlavní sazba na nule. Na dnešním zasedání o tom rozhodla Rada guvernérů ECB. Ekonomika eurozóny prudce zpomaluje a ECB již dříve uvedla, že minimálně do konce roku sazby měnit nehodlá.

Přidejte svůj názor

Evropská měna EURO, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Rada guvernérů očekává, že klíčové úrokové sazby ECB zůstanou na stávající úrovni alespoň do konce roku 2019 a v každém případě tak dlouho, jak to bude nutné," zopakovala banka ve svém prohlášení.

ECB si dává nyní přestávku, protože chce umožnit nedávno zavedeným stimulačním opatřením, aby začala v ekonomice fungovat správným způsobem. Prezident ECB Mario Draghi potvrdil, že bankéři zvažují opatření, která by zmírnila dopad negativních depozitních sazeb na banky, a také mluvili o nových dvouletých levných úvěrech pro banky. Zatím je však podle něj příliš brzy na zveřejnění podrobností. "Potřebujeme další informace, které nám dorazí v období od teď do června," řekl Draghi.

Vzhledem k tomu, že největší evropská ekonomika, Německo, se jen těsně vyhnula recesi, ECB již ustoupila od svých plánů na případné zpřísnění měnové politiky. Nemusela by však být ani příliš ochotná přijmout další stimulační opatření, protože hlavní příčinou poklesu je slabá poptávka ze zahraničí a politické nepokoje, a na to nemá politika ECB vliv, upozorňují analytici.

Draghi na tiskové konferenci upozornil na rizika poklesu spojená s globálním obchodním napětím a dalšími nejistotami. Inflace by však podle něj mohla v září dosáhnout svého dna a základy ekonomiky eurozóny jsou podle měnového výboru silné. Odhadovaná šance, že se eurozóna propadne do recese, je podle něj velmi nízká.

K hrozbám amerického prezidenta Donalda Trumpa ohledně zavedení cel Draghi uvedl, že sice určitě podkopávají důvěru, avšak jsou to jen slova, které se nemusí vždy proměnit ve skutečnost.

Někteří analytici doufali, že ECB nabídne úlevu bankám, které vlastně prostřednictvím svých půjček přenášejí do skutečné ekonomiky měnová rozhodnutí ECB. Draghi však uvedl, že ECB musí prostudovat, zda je potřeba zmírnit nežádoucí dopady současných záporných sazeb. Jednodenní depozitní sazba činí minus 0,40 procenta. To znamená, že komerční banky musejí za uložení peněz u ECB platit, což by je teoreticky mělo nutit k většímu poskytování půjček.

Draghi uznal, že současná úroveň depozitních sazeb poškozuje ziskovost evropských bank ve srovnání s jejich americkými protějšky, je však podle něj zatím brzy na rozhodnutí o nových opatřeních na zmírnění těchto dopadů a jsou potřebné další analýzy. ECB také musí zůstat ve střehu a mít připravená další opatření pro případ turbulencí na trhu kolem brexitu a hrozbě eskalace obchodní války. Analytici spekulovali, že by banka mohla zvážit odstupňovanou sazbu, která by se měnila podle výše vkladu, což uplatňují třeba centrální banky ve Švýcarsku a Japonsku.

Ekonomiku eurozóny v poslední době zatěžují především spory v mezinárodních obchodních vztazích a nejistoty spjaté s odchodem Británie z Evropské unie. Hlavním problémem pak zůstává slabá zahraniční poptávka, na tu ale nemá politika ECB vliv.

Americký prezident Donald Trump tento týden Evropské unii pohrozil, že uvalí cla na dovoz evropského zboží za 11 miliard dolarů (asi 250 miliard Kč). Reagoval tak na verdikt Světové obchodní organizace (WTO), která dospěla k závěru, že subvence Evropské unie poskytnuté společnosti Airbus měly nepříznivý vliv na Spojené státy.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dobré zprávy z Evropy, ekonomika v Německu hlásí mírný růst

23.05.2019 09:06 Hrubý domácí produkt (HDP) Německa vzrostl v prvním čtvrtletí ve srovnání s předchozími třemi…

Ryanair padá na dno. Potopí ho i problémy s boeingy

20.05.2019 10:55 Celoroční zisk irských aerolinek Ryanair se snížil na čtyřleté minimum. Firma navíc varovala, že v…

Vstup do EU byl zásadním okamžikem českých dějin, tvrdí představitelé…

16.05.2019 14:31 Vstup Česka do Evropské unie byl z ekonomického pohledu jednoznačným úspěchem. Vzrostl hrubý domácí…

Lidl a Kaufland vydělaly majiteli přes 100 miliard eur

13.05.2019 18:34 Německá maloobchodní skupina Schwarz Gruppe, která vlastní diskontní řetězce Lidl a Kaufland, v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama