Úspěchem ČR je počet leteckých linek do Číny, chlubí se Babiš. Summit 16+1 získal nového člena

Největším úspěchem České republiky je počet přímých leteckých linek do Číny. Po skončení summitu 16 zemí střední, východní a jihovýchodní Evropy a Číny, který se konal v Dubrovníku, to dnes řekl český premiér Andrej Babiš. "My už dnes máme čtyři letecké linky a pátá se otvírá 1. července. To je spojení Praha-Šen-čen," upřesnil předseda vlády.

Andrej Babiš (ANO)

Hostitel letošního, již 8. summitu 16+1 chorvatský premiér Andrej Plenković hned na úvod jednání potvrdil rozšíření tohoto formátu o jeden stát, o čemž se už ve čtvrtek zmínil Babiš. Novým členem se stalo Řecko, a formát tak nese nový název 17+1.

"Je to velice dobrý formát, kde máme možnost jednak bilaterálních jednání, ale i porovnat si naše aktivity s kolegy z dnes již šestnácti zemí. Myslím si, že jsme na tom velice dobře," řekl dnes Babiš. V této souvislosti hovořil právě o přímých leteckých spojeních s Čínou.

To se odrazilo ve zvýšení počtu čínských turistů v ČR. Jejich nárůst předseda vlády označil za "skvělý, protože za rok 2018 k nám přijelo na návštěvu 620.000 turistů z Čínské lidové republiky, což je nárůst o 130.000".

"Z hlediska byznysu je ale ten náš export stále nedostatečný," dal premiér opět najevo nespokojenost, pokud jde o obchodní bilanci ČR s Čínou. Česko má sice skvělý náskok právě v leteckých spojeních, která jsou pro obchod důležitá, ale "v tom exportu se musíme podívat na to, kde to vázne", posteskl si Babiš.

"Musíme skutečně mít velice konkrétní představy, jak proniknout víc na ten čínský trh," řekl Babiš a dodal, že bohužel musí konstatovat, že české firmy "ne moc oceňují celkově výkon naší správy a agentur, které to mají na starosti". "Musíme tomu dát nějaký řád a koordinaci," poznamenal na adresu agentur CzechTrade, CzechInvest či CzechTourism.

Na dotaz ČTK, zda Česká republika neplánuje uspořádat některý z příštích summitů platformy s Čínou, Babiš řekl, že v tuto chvíli takový plán není. "Musíme to ještě prodiskutovat v rámci koalice. Vyloučit se to nedá," podotkl.

Fungování platformy hned na úvod summitu ocenil i chorvatský premiér Plenković. "Samozřejmě že čísla mohou být vždycky lepší, nicméně platforma umožnila navázání kontaktů a existenci mnoha projektů," uvedl. Důkazem, že to funguje, je podle něj i fakt, že existuje množství zemí, které se chtějí stát členy či pozorovateli platformy.

Babiš se již ve čtvrtek na okraj summitu setkal se svým čínským protějškem Li Kche-čchiangem. Po jednání uvedl, že čínské investice v České republice zatím nejsou na zcela uspokojivé úrovni. Podle něj je třeba, aby se "bezpočetné návštěvy a kontakty promítly i do byznysu". Vyjádřil přitom naději, že se obchodní vztahy mezi ČR a Čínou ještě zdynamizují po návštěvě českého prezidenta Miloše Zemana v Číně, která je plánovaná na konec dubna.

Cílem platformy nyní už 17+1 je prohlubování ekonomické spolupráce. Vedle Česka je do ní zapojeno dalších jedenáct členů Evropské unie (Bulharsko, Chorvatsko, Estonsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Polsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko a nově Řecko) a pět států mimo unii (Albánie, Bosna, Černá Hora, Makedonie a Srbsko). Česko loni hostilo investiční fórum platformy na Pražském hradě. Nynější summit byl již osmým v řadě, první se uskutečnil v roce 2012 ve Varšavě.

Agentura Moody's potvrdila rating Slovenska na stupni A2

19.06.2021 21:34 Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service potvrdila hodnocení dlouhodobých závazků…

Květnová inflace na Slovensku vystoupila na více než roční maximum 2,2…

15.06.2021 09:34 Meziroční míra inflace na Slovensku v květnu zrychlila tempo a z dubnové hodnoty 1,6 procenta…

Německá ekonomika podle Bundesbank překonává propad způsobený pandemií

11.06.2021 12:32 Německá ekonomika překonává propad způsobený pandemií covidu-19. Letos i příští rok výrazně poroste…

Světová banka zlepšila odhad letošního růstu globální ekonomiky

08.06.2021 18:08 Světová banka (SB) dnes zlepšila odhad letošního růstu světové ekonomiky na 5,6 procenta z dříve…

Koronavirová krize na Slovensku nevedla k výraznějšímu nesplácení půjček

01.06.2021 12:00 Jen zlomek slovenských domácností, které po propuknutí koronavirové krize využily možnosti odkladu…

Trh práce v EU se patrně zotaví pomaleji než národní ekonomiky

26.05.2021 14:18 Trh práce v Evropské unii se z dopadů pandemie zřejmě zotaví později než ekonomika sedmadvacítky.…

Pandemie snížila hrubý domácí produkt Německa o 300 miliard eur

24.05.2021 14:41 Pandemie covidu-19 Německo připravila o 300 miliard eur (7,6 bilionu Kč) na hrubém domácím produktu…

ECB: Největšími riziky pro eurozónu jsou vysoké zadlužení a realitní…

19.05.2021 16:57 Vysoké zadlužení a realitní bublina patří mezi největší rizika pro ekonomiku eurozóny a její…

Míra inflace v Británii se v dubnu více než zdvojnásobila

19.05.2021 10:12 Růst spotřebitelských cen v Británii v dubnu zrychlil a míra inflace se více než zdvojnásobila.…

Prodej nových aut v EU v dubnu prudce vzrostl

19.05.2021 09:03 Počet registrací nových aut v Evropské unii v dubnu meziročně vzrostl o 218,6 procenta na 862.226…

Související:

Právě se děje