Inflace v eurozóně v březnu zpomalila, v celé EU stabilní

Tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v březnu meziročně zpomalilo na 1,4 procenta z 1,5 procenta v únoru, inflace se tak dále vzdálila dvouprocentní cílové úrovni Evropské centrální banky (ECB). V celé Evropské unii roční míra inflace zůstala v březnu na únorových 1,6 procenta. Konečná data za březen dnes zveřejnil statistický úřad Eurostat.

Přidejte svůj názor

Evropská měna EURO, ilustrační fotografie
doporučujeme

V březnu loňského roku byla roční míra inflace stejná jako letos, v eurozóně činila 1,4 procenta a v EU 1,6 procenta.

Nejnižší inflace byla v lednu v Portugalsku (0,8 procenta) a v Řecku (1,0 procenta). Na druhém konci spektra figuruje Rumunsko s inflací 4,2 procenta, Maďarsko s 3,8 procenta a Nizozemsko s 2,9 procenta. Česká republika byla podle měření Eurostatu nad evropským průměrem, ceny se zde v lednu meziročně zvýšily o 2,6 procenta po růstu o 2,4 procenta v únoru.

V eurozóně nejvýrazněji přispěly k růstu inflace ceny energií, služeb, potravin, alkoholu a tabáku. Takzvaná jádrová inflace v březnu klesla na 1,0 procenta z 1,2 procenta v prosinci. Jádrová inflace nezahrnuje kolísavé ceny čerstvých potravin a energií a je důležitým indikátorem pro měnovou politiku Evropské centrální banky (ECB).

ECB usiluje o to, aby se inflace v eurozóně pohybovala těsně pod dvěma procenty. Banka v prosinci ukončila program nákupů dluhopisů, kterým inflaci několik let podporovala. Do ekonomiky jeho prostřednictvím napumpovala 2,6 bilionu eur (66,79 bilionu Kč). Nadále však hospodářský růst a inflaci v eurozóně povzbuzuje nulovou základní úrokovou sazbou.

Na dosavadních minimech ECB nechala úroky i na zasedání v minulém týdnu. ECB si dává nyní přestávku, protože chce umožnit nedávno zavedeným stimulačním opatřením, aby začala v ekonomice fungovat správným způsobem.

Prezident ECB Mario Draghi potvrdil, že bankéři zvažují opatření, která by zmírnila dopad negativních depozitních sazeb na banky, a také hovořili o nových dvouletých levných úvěrech pro banky. Zatím je však podle něj příliš brzy na zveřejnění podrobností. "Potřebujeme další informace, které nám dorazí do června," řekl Draghi.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Napětí v Le Monde roste: Křetínský není připraven podepsat dohodu s…

13.09.2019 15:07 Aktualizováno Český podnikatel Daniel Křetínský zatím není připraven písemně zaručit novinářům francouzského…

Udrží si Německo rekord? Opět by mohlo mít největší přebytek běžného účtu…

13.09.2019 11:52 Německo bude mít letos už čtvrtým rokem za sebou největší přebytek běžného účtu na světě. Dosáhnout…

Toto je největší jeřáb světa. "Big Carl" pracuje na stavbě jaderné…

13.09.2019 08:32 Na stavbě britské jaderné elektrárny Hinkley Point C začal pracovat největší jeřáb světa přezdívaný…

Itálie láká podnikatele na příspěvek 700 eur měsíčně

13.09.2019 07:27 Jihoitalský region Molise se rozhodl bojovat s vylidňováním malých obcí a nabízí všem zájemcům,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama