Inflace v eurozóně v březnu zpomalila, v celé EU stabilní

Tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v březnu meziročně zpomalilo na 1,4 procenta z 1,5 procenta v únoru, inflace se tak dále vzdálila dvouprocentní cílové úrovni Evropské centrální banky (ECB). V celé Evropské unii roční míra inflace zůstala v březnu na únorových 1,6 procenta. Konečná data za březen dnes zveřejnil statistický úřad Eurostat.

Přidejte svůj názor

Evropská měna EURO, ilustrační fotografie
doporučujeme

V březnu loňského roku byla roční míra inflace stejná jako letos, v eurozóně činila 1,4 procenta a v EU 1,6 procenta.

Nejnižší inflace byla v lednu v Portugalsku (0,8 procenta) a v Řecku (1,0 procenta). Na druhém konci spektra figuruje Rumunsko s inflací 4,2 procenta, Maďarsko s 3,8 procenta a Nizozemsko s 2,9 procenta. Česká republika byla podle měření Eurostatu nad evropským průměrem, ceny se zde v lednu meziročně zvýšily o 2,6 procenta po růstu o 2,4 procenta v únoru.

V eurozóně nejvýrazněji přispěly k růstu inflace ceny energií, služeb, potravin, alkoholu a tabáku. Takzvaná jádrová inflace v březnu klesla na 1,0 procenta z 1,2 procenta v prosinci. Jádrová inflace nezahrnuje kolísavé ceny čerstvých potravin a energií a je důležitým indikátorem pro měnovou politiku Evropské centrální banky (ECB).

ECB usiluje o to, aby se inflace v eurozóně pohybovala těsně pod dvěma procenty. Banka v prosinci ukončila program nákupů dluhopisů, kterým inflaci několik let podporovala. Do ekonomiky jeho prostřednictvím napumpovala 2,6 bilionu eur (66,79 bilionu Kč). Nadále však hospodářský růst a inflaci v eurozóně povzbuzuje nulovou základní úrokovou sazbou.

Na dosavadních minimech ECB nechala úroky i na zasedání v minulém týdnu. ECB si dává nyní přestávku, protože chce umožnit nedávno zavedeným stimulačním opatřením, aby začala v ekonomice fungovat správným způsobem.

Prezident ECB Mario Draghi potvrdil, že bankéři zvažují opatření, která by zmírnila dopad negativních depozitních sazeb na banky, a také hovořili o nových dvouletých levných úvěrech pro banky. Zatím je však podle něj příliš brzy na zveřejnění podrobností. "Potřebujeme další informace, které nám dorazí do června," řekl Draghi.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Z Ruska teče znečištěná ropa. Evropské státy včetně ČR zastavují odběr

25.04.2019 21:20 Aktualizováno Polsko, Německo, Bělorusko a Slovensko zastavily dovoz ruské ropy ropovodem Družba kvůli jejímu…

loading...

Nokia zaskočila ztrátou, akcie se propadly o deset procent

25.04.2019 16:02 Finský dodavatel zařízení pro telekomunikační sítě Nokia se v prvním čtvrtletí nečekaně propadl do…

Fúze Deutsche Bank a Commerzbank nebude, jednání zkrachovalo

25.04.2019 13:48 Aktualizováno Ze zvažovaného sloučení největší německé banky Deutsche Bank s finančním ústavem Commerzbank sešlo.…

Taxislužba Uber se vrátila do Bratislavy. Není náhoda, že právě v této době

25.04.2019 12:12 Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber dnes obnovil svou činnost v Bratislavě, kterou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama