Polské firmy dobývají německý trh, naopak ČR začíná mít potíže

Polské firmy dobývají německý trh, píše polský deník Rzeczpospolita. Na celkovém dovozu spotřebního zboží do Německa se loni podílely 12,4 procenta - o rok dříve to bylo jen 10,7 procenta a ještě v roce 2004, kdy země vstupovala do Evropské unie (EU), pouhá čtyři procenta.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Firmy, ilustrační foto
doporučujeme

Podle ekonoma Marcina Czaplického z banky PKO BP vyplynulo z rozhovorů s polskými podnikateli, že německé firmy se uchylují k levnějším dodavatelům z Polska v časech ekonomického poklesu. Německá vláda již podruhé za tři měsíce zhoršila svůj odhad růstu domácí ekonomiky na letošní rok. Podle nové prognózy se má hrubý domácí produkt v letošním roce zvýšit jen o 0,5 procenta místo doposud očekávaného jednoho procenta.

Analytik Piotr Kalisz z banky Citi Handlowy pak listu řekl, že za zvýšením polského podílu na dovozu do Německa stojí lepší konkurenceschopnost polských firem a jejich rostoucí zapojení do evropských dodavatelských řetězců. Zlepšení situace německého hospodářství tak podle jeho názoru růst podílu polských společností na německém trhu nenaruší.

Zajímavé nicméně podle listu je, že samy firmy nemají dojem, že jejich konkurenceschopnost stoupá. Podle průzkumu Evropské komise se naopak více polských průmyslových podniků domnívá, že na unijním trhu polevuje. "Firmy to tak pociťovat mohou, protože jsou nuceny snižovat marže. Jsou schopné navyšovat podíl na vývozních trzích, ale děje se tak za tuto cenu," vysvětluje Kalisz.

Tezi, že expanze polských firem v Německu svědčí o jejich lepší konkurenceschopnosti, ovšem podle deníku protiřečí fakt, že v ostatních unijních zemích podobně dynamicky neprobíhá. Marcin Czaplicki vyvozuje, že vliv může mít i rostoucí provázanost polské a německé ekonomiky.

Upozorňuje také, že Českou republiku, která byla ještě před několika lety v podílu německého dovozu spotřebního zboží před Polskem, brzdí její nízká nezaměstnanost. Bez práce je v Čechách méně lidí než v Polsku.

Pro Českou republiku Německo zůstává největším obchodním partnerem. Do SRN směřuje podle webu agentury CzechTrade přibližně třetina celkového českého exportu (ČR je 11. největším exportérem do SRN).

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ryanair padá na dno. Potopí ho i problémy s boeingy

20.05.2019 10:55 Celoroční zisk irských aerolinek Ryanair se snížil na čtyřleté minimum. Firma navíc varovala, že v…

Vstup do EU byl zásadním okamžikem českých dějin, tvrdí představitelé…

16.05.2019 14:31 Vstup Česka do Evropské unie byl z ekonomického pohledu jednoznačným úspěchem. Vzrostl hrubý domácí…

Lidl a Kaufland vydělaly majiteli přes 100 miliard eur

13.05.2019 18:34 Německá maloobchodní skupina Schwarz Gruppe, která vlastní diskontní řetězce Lidl a Kaufland, v…

Do Maďarska stále proudí nekvalitní ruská ropa

13.05.2019 17:24 Aktualizováno Maďarská ropná a plynárenská skupina MOL již obdržela testovací dodávky ruské ropy z ropovodu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama