Trump vyděsil sýraře. Nizozemská Gouda může těžce doplatit na americká cla

Výrobci tradičního sýru v nizozemském městě Gouda se obávají dopadu amerických cel, kterými Evropě kvůli subvencím pro výrobce letadel Airbus pohrozil americký prezident Donald Trump. Dnes o tom informovala agentura Reuters. Evropská unie podle šéfa Bílého domu řadu let využívá Spojené státy, což uvalením cla na zboží v hodnotě 11 miliard dolarů (250 miliard korun) přestane.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

"Pokud (sýry) nebudou moci být vyváženy do Ameriky, budeme si muset najít jiné odbytiště," řekl sýrař na odpočinku Jan de Goeij. Dobře podle Reuters ví, že takové řešení by znamenalo spokojit se s nižší prodejní cenou. "Proto máme obavy z hrozby, kterou Trump učinil. Doufám, že se to nestane," dodal.

Nizozemsko ročně vyváží sýrové produkty do USA v hodnotě 78 milionů dolarů (1,8 miliardy korun). Ačkoli tradičně nizozemské sýry eidam a gouda se mohou vyrábět kdekoli na světě, když farmáři dodrží postup, jedině sýry označené Gouda Holland a Edam Holland díky značce chráněné Evropskou unií zaručují nizozemský původ.

Reuters poznamenal, že ironií osudu město Gouda jen několik dní před Trumpovou výhrůžkou udělilo americkému velvyslanci v Nizozemsku Petu Hoekstraovi čestný titul waegemeester (váhmistr).

"Nemyslím si, že velvyslanec Hoekstra by měl čestný titul vrátit," řekl výrobce sýrů Johan de Wit. "Kdybychom o to požádali, jen by to všechno zhoršilo," dodal.

zdroj: YouTube

Spojené státy a Evropská unie se už od roku 2004 navzájem obviňují z nelegální podpory svých strojírenských gigantů Boeing a Airbus. Kvůli paralelním případům se již popsaly tisíce stránek nálezů a spory výrazně zatížily už tak přetíženou Světovou obchodní organizací (WTO). U obou stran bylo zjištěno, že finančně podporovaly své výrobce letadel, aby ti pak získali výhodu na trhu.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francouzská automobilka PSA loni dosáhla rekordního zisku

26.02.2020 09:38 Francouzská automobilka PSA Group loni zvýšila čistý zisk o 13 procent na rekordních 3,2 miliardy…

Německá ekonomika na konci roku 2019 stagnovala, potvrdili statistici

25.02.2020 08:59 Hrubý domácí produkt (HDP) Německa ve čtvrtém čtvrtletí po růstu o 0,1 procenta v předchozím…

Akciové trhy v Evropě zažívají nejhlubší propad za čtyři roky, zájem je…

24.02.2020 21:31 Aktualizováno Akcie na evropských trzích zažívají nejhlubší propad od poloviny roku 2016. Ceny klesají zejména v…

Koronavirus stáhne italskou ekonomiku do recese, tvrdí analytici

24.02.2020 19:25 Italská ekonomika se podle analytiků kvůli negativním hospodářským dopadům epidemie nového typu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama