Trump vyděsil sýraře. Nizozemská Gouda může těžce doplatit na americká cla

Výrobci tradičního sýru v nizozemském městě Gouda se obávají dopadu amerických cel, kterými Evropě kvůli subvencím pro výrobce letadel Airbus pohrozil americký prezident Donald Trump. Dnes o tom informovala agentura Reuters. Evropská unie podle šéfa Bílého domu řadu let využívá Spojené státy, což uvalením cla na zboží v hodnotě 11 miliard dolarů (250 miliard korun) přestane.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

"Pokud (sýry) nebudou moci být vyváženy do Ameriky, budeme si muset najít jiné odbytiště," řekl sýrař na odpočinku Jan de Goeij. Dobře podle Reuters ví, že takové řešení by znamenalo spokojit se s nižší prodejní cenou. "Proto máme obavy z hrozby, kterou Trump učinil. Doufám, že se to nestane," dodal.

Nizozemsko ročně vyváží sýrové produkty do USA v hodnotě 78 milionů dolarů (1,8 miliardy korun). Ačkoli tradičně nizozemské sýry eidam a gouda se mohou vyrábět kdekoli na světě, když farmáři dodrží postup, jedině sýry označené Gouda Holland a Edam Holland díky značce chráněné Evropskou unií zaručují nizozemský původ.

Reuters poznamenal, že ironií osudu město Gouda jen několik dní před Trumpovou výhrůžkou udělilo americkému velvyslanci v Nizozemsku Petu Hoekstraovi čestný titul waegemeester (váhmistr).

"Nemyslím si, že velvyslanec Hoekstra by měl čestný titul vrátit," řekl výrobce sýrů Johan de Wit. "Kdybychom o to požádali, jen by to všechno zhoršilo," dodal.

zdroj: YouTube

Spojené státy a Evropská unie se už od roku 2004 navzájem obviňují z nelegální podpory svých strojírenských gigantů Boeing a Airbus. Kvůli paralelním případům se již popsaly tisíce stránek nálezů a spory výrazně zatížily už tak přetíženou Světovou obchodní organizací (WTO). U obou stran bylo zjištěno, že finančně podporovaly své výrobce letadel, aby ti pak získali výhodu na trhu.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ryanair padá na dno. Potopí ho i problémy s boeingy

20.05.2019 10:55 Celoroční zisk irských aerolinek Ryanair se snížil na čtyřleté minimum. Firma navíc varovala, že v…

Vstup do EU byl zásadním okamžikem českých dějin, tvrdí představitelé…

16.05.2019 14:31 Vstup Česka do Evropské unie byl z ekonomického pohledu jednoznačným úspěchem. Vzrostl hrubý domácí…

Lidl a Kaufland vydělaly majiteli přes 100 miliard eur

13.05.2019 18:34 Německá maloobchodní skupina Schwarz Gruppe, která vlastní diskontní řetězce Lidl a Kaufland, v…

Do Maďarska stále proudí nekvalitní ruská ropa

13.05.2019 17:24 Aktualizováno Maďarská ropná a plynárenská skupina MOL již obdržela testovací dodávky ruské ropy z ropovodu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama