Bulhaři prověří Eurohold, který chce koupit aktiva ČEZ

Bulharské kontrolní orgány prověří finanční situaci firmy Eurohold, která chce koupit bulharská aktiva české firmy ČEZ. S odkazem na bulharské úřady o tom informovala agentura Reuters. Bulharská finanční skupina zahájila s českou firmou exkluzivní jednání o prodeji minulý týden.

Přidejte svůj názor

ČEZ, ilustrační foto
doporučujeme

"Distributoři energií tvoří součást evropské strategické infrastruktury a mají přímou vazbu na národní bezpečnost," zdůvodnil krok bulharský úřad pro finanční kontrolu ve svém sdělení. Dodal, že prověří všechny firmy, které tvoří skupinu Eurohold, jež podniká v oblasti pojištění a správy aktiv.

ČEZ od loňského prosince vedl jednání o prodeji svých aktiv v Bulharsku paralelně s firmami India Power a Inercom. S Inercomem loni v únoru podepsal smlouvu o prodeji, začátkem dubna ji však česká energetická firma ukončila s odůvodněním, že ji zmařil bulharský stát. Závaznou nabídku na koupi bulharských aktiv ČEZ mezitím podal Eurohold.

Do balíku prodávaných firem patří CEZ Bulgaria (od roku 2005 zastupuje Skupinu ČEZ na bulharském trhu a koordinuje činnosti firem), CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria (od roku 2015 poskytuje informační a telekomunikační služby), Free Energy Project Orešec a Bara Group. Nejvýznamnější z nich je distribuční CEZ Razpredelenie Bulgaria.

ČEZ, který je ve většinovém vlastnictví českého státu a je největší tuzemskou energetickou firmou, vede také arbitrážní řízení s bulharskou vládou. Požaduje po ní stovky milionů eur, protože údajně nedokázala ochránit jeho energetické investice v zemi.

Na bulharský trh vstoupil ČEZ ke konci roku 2004. V současnosti jeho bulharská distribuční společnost dodává elektřinu více než třem milionům z celkem 7,1 milionu obyvatel Bulharska. Bulharsko patří k jednomu z nejchudších států v Evropské unii a náklady na energie jsou v zemi citlivým politickým tématem, připomněla agentura Reuters.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Samořízená auta se vymstí? Studie varuje před následky pro městskou dopravu

15.06.2019 11:10 Příchod samořízených taxíků i soukromých vozů s autonomním řízením do ulic může vést k většímu…

Majitel Becherovky kupuje amerického výrobce whisky a bourbonu

15.06.2019 07:51 Francouzská nápojová společnost Pernod Ricard, která vlastní mimo jiné českou likérku Jan Becher -…

Rozkol v eurozóně. Noční jednání o rozpočtu skončilo debaklem

14.06.2019 15:42 Aktualizováno Ministři financí zemí Evropské unie v noci na dnešek v Lucemburku nedokázali najít společnou…

Inflace na Slovensku zrychlila tempo. Česko je na tom se zdražováním hůř

14.06.2019 09:54 Tempo meziročního růstu inflace na Slovensku v květnu zrychlilo na 2,7 procenta z 2,3 procenta v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama