Problém s ruskou ropou má řešení, dodávky naběhnou v květnu

Šéf ukrajinského podniku Ukrtransnafta Mykola Havrylenko podle agentur prohlásil, že se podařilo nalézt technické řešení problému se znečištěnou ruskou ropou v ropovodu Družba a že Kyjev očekává obnovení dodávek na počátku května.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

"Technické řešení se našlo. Myslím, že ke konci první květnové dekády jižní větev Družby začne pracovat stabilně," řekl Havrylenko podle agentury TASS. Ukrajinský představitel ocenil, že jednání v Minsku, kterého se zúčastnili také manažeři z Ruska, Běloruska a Polska, bylo "naprosto korektní a profesionální".

Ukrajina a Bělorusko pozastavily přepravu ropovodem Družba s odvoláním na prudké zhoršení kvality ropy. Dovoz ruské ropy rovněž zastavilo Polsko, Německo a Slovensko, čímž spustily vzácnou krizi s dodávkami od druhého největšího exportéra ropy na světě, poznamenala agentura Reuters. Ruskou ropu přestalo odebírat rovněž Česko.

Problém se objevil minulý týden, kdy nejmenovaný ruský producent surovinu kontaminoval vysokými dávkami organického chloridu, který se používá ke zvýšení produkce ropy. Před transportem je ale nutné ho z ropy odstranit, protože může poškodit rafinerie.

Kvůli kontaminaci ruské ropy a problémům s tím spojeným se nyní zvyšují ceny této suroviny ve světě. Ve čtvrtek se cena klíčové severomořské ropy Brent letos poprvé dostala nad 75 dolarů za barel.

Bratislavská rafinerie Slovnaft oznámila, že po zastavení dodávek ruské ropy ropovodem Družba kvůli jejímu znečištění organickým chloridem je připravena využít vlastní zásoby, aby nebyly ohroženy dodávky paliva na trh. V rafinerii dnes začínají dříve naplánované revize zařízení, během kterých podnik zpracovává méně ropy a je předzásoben ropnými produkty.

Slovensko se ve čtvrtek přidalo k několika zemím, které přestaly odebírat znečištěnou ropu prostřednictvím ropovodu Družba. Slovenský přepravce Transpetrol uzavřel ropovodní síť poté, co Slovnaft odmítl přijmout problematickou surovinu kvůli možnému poškození technologických zařízení bratislavské rafinerie znečistěnou ropou.

"Na zastavení dodávek ropy je rafinerie připravena reagovat použitím vlastních zásob suroviny tak, aby nebylo ohroženo zásobování trhů s palivy a ropnými produkty. Zároveň v rafinerii začínají dlouhodobě plánované generální revize, během kterých se zpracovává méně ropy a rafinerie je předzásobena ropnými produkty," informoval ČTK mluvčí Slovnaftu Anton Molnár.

Náběh výrobních jednotek na plnou produkci po skončení prací očekává Slovnaft ve druhé polovině června. Kromě kontroly a údržby využije podnik odstávky i k modernizaci zařízení. Celkové investice v rámci generálních revizí firma vyčíslila na 67 milionů eur (1,7 miliardy korun). Rafinerie patří do maďarské skupiny MOL.

O situaci v souvislosti s dodávkami ropy jednali zástupci Slovnaftu, Transpetrolu, slovenského ministerstva hospodářství i slovenské správy státních hmotných rezerv. Ve společném prohlášení také uvedli, že energetická bezpečnost země je zajištěna a že Slovensko má zásoby ropy a ropných produktů na bezmála 93 dnů.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přeprava ruského plynu plynovodem Jamal klesla na nulu

26.05.2020 13:55 Přeprava plynu z Ruska plynovodem Jamal přes Polsko a Bělorusko do Německa dnes klesla na nulu. S…

Koronakrize na postupu. Polovina italských domácností vidí budoucnost černě

26.05.2020 13:26 Více než polovina italských domácností vidí kvůli koronavirové krizi svou budoucnost černě a téměř…

Eurowings plánují propustit 300 zaměstnanců v centrále

26.05.2020 12:29 Nízkorozpočtové aerolinky Eurowings, které spadají pod německou skupinu Lufthansa, plánují…

Lufthansa těžce doplácí na koronakrizi, dostane pomoc od vlády

25.05.2020 18:15 Aktualizováno Nový německý fond pro hospodářskou stabilizaci WSF schválil balíček pomoci devět miliard eur (245…

Související:

Právě se děje

Další zprávy