Ekonomika eurozóny i EU šlápla na plyn, výsledky za 1. čtvrtletí předčily očekávání

Tempo růstu ekonomiky eurozóny i celé Evropské unie v prvním čtvrtletí zrychlilo ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 0,2 procentního bodu. Růst hrubého domácího produktu (HDP) eurozóny činil 0,4 procenta, v celé EU pak 0,5 procenta. Vyplývá to z rychlého odhadu, který dnes zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat.

Evropská měna EURO, ilustrační fotografie
doporučujeme

V meziročním srovnání růst HDP v 19 zemích platících eurem činil 1,2 procenta a v celé unii 1,5 procenta. Stejným tempem ekonomika rostla také v posledních třech měsících loňského roku.

Údaje o růstu ekonomiky eurozóny překonaly očekávání analytiků v anketě agentury Reuters. Ti v průměru očekávali, že HDP se proti předchozím třem měsícům zvýší o 0,3 procenta a meziročně o 1,1 procenta.

Evropská centrální banka (ECB) čekala, že v prvním čtvrtletí se HDP zvýší o 0,2 procenta a že ve druhém kvartálu růst zrychlí na 0,3 procenta. ECB kvůli trvale nízké inflaci na konci loňského roku odsunula zpřísňování měnové politiky.

"Vzhledem k pokračující slabosti ve zpracovatelském sektoru je to velmi úctyhodný výsledek," řekl k dnešním údajům o vývoji HDP eurozóny ekonom Christoph Weil ze společnosti Commerzbank. "Ukazuje to, že domácí poptávka poháněná mimořádně expanzivní měnovou politikou ECB nadále podporuje ekonomiku," dodal.

V loňském roce hospodářský růst v eurozóně zpomaloval, na ekonomiku měly negativní vliv spory v mezinárodních obchodních vztazích, stoupající ceny ropy i nejistota kolem odchodu Británe z EU. Někteří ekonomové dokonce předpovídali, že eurozóna směřuje do další hospodářské recese, napsala agentura AP.

"Můžeme říci, že předpovědi recese v eurozóně byly určitě předčasné," uvedl dnes ekonom Peter Vanden Houte ze společnosti ING. "Klesající nezaměstnanost a postupný růst mezd podporují spotřebu domácností. Zároveň přetrvávají příznivé podmínky na finančním trhu," dodal.

Eurostat dnes v samostatné zprávě oznámil, že míra nezaměstnanosti v eurozóně v březnu klesla na 7,7 procenta z únorových 7,8 procenta. Nacházela se tak na nejnižší úrovni od září 2008.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Květnová inflace na Slovensku vystoupila na více než roční maximum 2,2…

15.06.2021 09:34 Meziroční míra inflace na Slovensku v květnu zrychlila tempo a z dubnové hodnoty 1,6 procenta…

Německá ekonomika podle Bundesbank překonává propad způsobený pandemií

11.06.2021 12:32 Německá ekonomika překonává propad způsobený pandemií covidu-19. Letos i příští rok výrazně poroste…

Světová banka zlepšila odhad letošního růstu globální ekonomiky

08.06.2021 18:08 Světová banka (SB) dnes zlepšila odhad letošního růstu světové ekonomiky na 5,6 procenta z dříve…

Koronavirová krize na Slovensku nevedla k výraznějšímu nesplácení půjček

01.06.2021 12:00 Jen zlomek slovenských domácností, které po propuknutí koronavirové krize využily možnosti odkladu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama