Kondice státních financí Slovenska se zhoršila. Brzy nastanou potíže, varuje rada

Kondice slovenských státních financí se z dlouhodobého hlediska loni opět zhoršila a země bude muset přijmout dodatečná opatření s cílem zajistit udržení veřejného dluhu pod polovinou hodnoty výkonu ekonomiky. V hodnotící zprávě na to dnes upozornila nezávislá slovenská rozpočtová rada.

Přidejte svůj názor

EUR - evropská měna
doporučujeme

"Ke zhoršení dlouhodobé udržitelnosti došlo druhý rok po sobě. Zatímco v roce 2017 přispěly ke zhoršení zejména faktory mimo kontrolu vlády, v roce 2018 se dlouhodobá udržitelnost zhoršila zejména v důsledku vládních opatření," uvedl šéf rozpočtové rady Ivan Šramko.

Při hodnocení veřejných financí rozpočtová rada kromě hospodaření státu zohledňuje také vývoj demografie a různá vládní opatření. Veřejné finance nejvíce zhoršuje zdravotnictví.

Do analýzy rozpočtová rada nezahrnula zavedení horní hranice věku při odchodu do starobního důchodu, kterou slovenský parlament schválil změnou ústavy letos v březnu a která v budoucnu podle ekonomů zvýší náklady penzijního systému. Stárnutí slovenské populace se na hospodaření veřejných financí projeví zejména po roce 2038 a podle rady by dostatečný prostor pro pokrytí nákladů spojených se stárnutím poskytl již nepatrný každoroční rozpočtový přebytek.

Loni podíl deficitu veřejných financí Slovenska na hrubém domácím produktu (HDP) země klesl podle předběžných údajů na nové minimum 0,7 procenta HDP. Hodnota veřejného dluhu v poměru k výkonu ekonomiky se snížila na 48,9 procenta. Dostala se tak mimo sankční pásmo, které stanovil slovenský zákon o rozpočtové zodpovědnosti.

Na tento rok vláda premiéra Petera Pellegriniho naplánovala hospodaření státu bez deficitu, podle odhadu rozpočtové rady ale země vykáže schodek veřejných financí.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Inflace v eurozóně se zasekla na jednom procentu. Jak zareaguje ECB?

18.09.2019 13:40 Míra inflace v eurozóně v srpnu činila jedno procento, stejně jako v červenci. Ve své konečné…

Prodej nových aut v EU za osm měsíců klesl. Má být ještě hůř, soudí…

18.09.2019 12:20 Aktualizováno Prodej nových osobních aut v Evropské unii za prvních osm měsíců letošního roku klesl o 3,2…

Důvěra investorů v německou ekonomiku se zlepšila, výhled ale zůstává…

17.09.2019 14:16 Aktualizováno Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v září zlepšila více, než se čekalo. Výhled…

Napětí v Le Monde roste: Křetínský není připraven podepsat dohodu s…

13.09.2019 15:07 Aktualizováno Český podnikatel Daniel Křetínský zatím není připraven písemně zaručit novinářům francouzského…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama