Kvalita znečištěné ropy se lepší, stále to však nestačí

Kvalita znečištěné ropy, kterou Rusko dodává přes přístav Usť-Luga do Evropy se zlepšila, zatím ale ne tolik, aby ji evropské rafinerie mohly použít. Požadované kvality pravděpodobně nedosáhne dříve než 11. května. S odvoláním na zdroje z odvětví to dnes uvedla agentura Reuters. Kvůli znečištění nedostává ruskou ropu ani Česká republika.

Přidejte svůj názor

Ropovod
doporučujeme

Ropa byla v dubnu kontaminována nadměrnou hladinou organického chloridu. Uvedená látka se používá ke zvýšení produkce ropy. Před transportem je ale potřeba ji od ropy oddělit, protože může poškodit rafinerie. Rusko slibovalo, že problém vyřeší do 6. května, ale termín odložilo.

Podle zdrojů Reuters se dodnes podařilo hladinu organického chloridu snížit na 50-60 částic na jeden milion (ppm), což je stále nad normou povoleným maximem deseti pmm. Znečištění se zpočátku pohybovalo na úrovni 150-330 pmm.

Obchodníci podotýkají, že nějakou dobu potrvá, než ruský provozovatel ropovodů Transněfť vyprázdní nádrže s kontaminovanou ropou. Zahájení nakládky na tankery odhadují nejdříve na 11. května.

Obnovení dodávek během května očekává největší polská rafinerská společnost PKN Orlen. Předseda české Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr dnes v České televizi odhadl, že čistá ruská ropa dorazí do Česka kolem 20. až 22. května. Původní termín kolem 15. května vzal podle něj za své kvůli technickým problémům.

Rusko dodává ropu do Běloruska, Polska, Německa, Maďarska a České republiky přes přístav Usť-Luga a pak ropovodem Družba. Ropa byla kontaminována zřejmě kolem 19. dubna. K obdobným událostem dochází zřídka, výraznější znečištění se podle obchodníků objevilo asi před deseti lety, avšak v menším měřítku.

Ruský ministr energetiky Alexandr Novak v úterý uvedl, že situace kolem dodávek ropy by se měla ve druhé polovině května normalizovat. Navrhl také přesnější regulaci v oblasti kontroly kvality ropy. Úřady už zdroj znečištění v ropovodu Družba odhalily. Ministr uvedl, že v souvislosti s kontaminací byli zadrženi čtyři lidé.

Loading...
Témata: ropa | Rusko | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA kvůli sporu kolem Airbusu zvýší clo na letadla z EU

15.02.2020 19:14 Americká vláda zvýší clo na letadla dovezená z Evropské unie na 15 procent z dosavadních deseti…

Česká Eurovia bude stavět silnice na Slovensku

14.02.2020 18:52 Česká společnost Eurovia CS spolu s dceřinou slovenskou firmou Eurovia SK získaly na Slovensku v…

Zasáhne eurozónu krize? Ekonomika roste nejpomaleji od roku 2013

14.02.2020 12:33 Ekonomika eurozóny loni podle sezonně přepočtených údajů vzrostla o 1,2 procenta, což je…

Diskriminace kvůli koronaviru? KLM řeší skandál s nápisem v letadle

14.02.2020 10:51 Německý letecký přepravce Lufthansa a její dceřiné společnosti ruší spojení s Pekingem a Šanghají…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama