Kvalita znečištěné ropy se lepší, stále to však nestačí

Kvalita znečištěné ropy, kterou Rusko dodává přes přístav Usť-Luga do Evropy se zlepšila, zatím ale ne tolik, aby ji evropské rafinerie mohly použít. Požadované kvality pravděpodobně nedosáhne dříve než 11. května. S odvoláním na zdroje z odvětví to dnes uvedla agentura Reuters. Kvůli znečištění nedostává ruskou ropu ani Česká republika.

Přidejte svůj názor

Ropovod
doporučujeme

Ropa byla v dubnu kontaminována nadměrnou hladinou organického chloridu. Uvedená látka se používá ke zvýšení produkce ropy. Před transportem je ale potřeba ji od ropy oddělit, protože může poškodit rafinerie. Rusko slibovalo, že problém vyřeší do 6. května, ale termín odložilo.

Podle zdrojů Reuters se dodnes podařilo hladinu organického chloridu snížit na 50-60 částic na jeden milion (ppm), což je stále nad normou povoleným maximem deseti pmm. Znečištění se zpočátku pohybovalo na úrovni 150-330 pmm.

Obchodníci podotýkají, že nějakou dobu potrvá, než ruský provozovatel ropovodů Transněfť vyprázdní nádrže s kontaminovanou ropou. Zahájení nakládky na tankery odhadují nejdříve na 11. května.

Obnovení dodávek během května očekává největší polská rafinerská společnost PKN Orlen. Předseda české Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr dnes v České televizi odhadl, že čistá ruská ropa dorazí do Česka kolem 20. až 22. května. Původní termín kolem 15. května vzal podle něj za své kvůli technickým problémům.

Rusko dodává ropu do Běloruska, Polska, Německa, Maďarska a České republiky přes přístav Usť-Luga a pak ropovodem Družba. Ropa byla kontaminována zřejmě kolem 19. dubna. K obdobným událostem dochází zřídka, výraznější znečištění se podle obchodníků objevilo asi před deseti lety, avšak v menším měřítku.

Ruský ministr energetiky Alexandr Novak v úterý uvedl, že situace kolem dodávek ropy by se měla ve druhé polovině května normalizovat. Navrhl také přesnější regulaci v oblasti kontroly kvality ropy. Úřady už zdroj znečištění v ropovodu Družba odhalily. Ministr uvedl, že v souvislosti s kontaminací byli zadrženi čtyři lidé.

Loading...
Témata: ropa | Rusko | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ryanair padá na dno. Potopí ho i problémy s boeingy

20.05.2019 10:55 Celoroční zisk irských aerolinek Ryanair se snížil na čtyřleté minimum. Firma navíc varovala, že v…

Vstup do EU byl zásadním okamžikem českých dějin, tvrdí představitelé…

16.05.2019 14:31 Vstup Česka do Evropské unie byl z ekonomického pohledu jednoznačným úspěchem. Vzrostl hrubý domácí…

Lidl a Kaufland vydělaly majiteli přes 100 miliard eur

13.05.2019 18:34 Německá maloobchodní skupina Schwarz Gruppe, která vlastní diskontní řetězce Lidl a Kaufland, v…

Do Maďarska stále proudí nekvalitní ruská ropa

13.05.2019 17:24 Aktualizováno Maďarská ropná a plynárenská skupina MOL již obdržela testovací dodávky ruské ropy z ropovodu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama