Slovenská ekonomika v 1. čtvrtletí šlápla na plyn, tahounem je export

Slovenská ekonomika v prvním letošním čtvrtletí vzrostla proti předchozím třem měsícům o 0,9 procenta. Ve srovnání se čtvrtým kvartálem loňského roku, kdy dosáhla mezičtvrtletního zvýšení o 0,8 procenta, to znamená zrychlení růstu. Vyplývá to z dnešních údajů slovenského statistického úřadu, který tak potvrdil svůj dřívější odhad.

Přidejte svůj názor

Bratislava, Ufo
doporučujeme

Tempo meziročního růstu hrubého domácího produktu (HDP) Slovenska v prvním čtvrtletí zrychlilo na 3,7 procenta ze 3,6 procenta v posledním loňském čtvrtletí. Ekonomiku země podpořil hlavně export, tempo růstu spotřeby domácností i státu zvolnilo.

Ekonomika Slovenska rostla ve sledovaném období rychleji než HDP Česka, který stoupl meziročně o 2,6 procenta a mezičtvrtletně o 0,6 procenta.

Průměrná mzda na Slovensku v prvním čtvrtletí vzrostla v meziročním srovnání o 7,1 procenta na 1023 eur (26.240 Kč). Byla tak nižší než v Česku, kde průměrný plat stoupl o 7,4 procenta na 32.466 korun.

Míra nezaměstnanosti na Slovensku podle metodiky slovenského statistického úřadu klesla v prvním čtvrtletí na nové minimum 5,8 procenta ze 6,1 procenta v posledním čtvrtletí loňska. Opět se snížil počet Slováků, kteří krátkodobě, což znamená méně než rok, pracovali v zahraničí nebo kteří do zaměstnání do ciziny pravidelně dojížděli.

Slovenská centrální banka (NBS) na konci března výrazněji zhoršila výhled ekonomického růstu na tento i na příští rok. Důvodem byly zejména předpokládaná slabší zahraniční poptávka a přehodnocení termínu náběhu produkce v automobilovém průmyslu, který je hlavním tahounem slovenského hospodářství.

Pro tento rok NBS snížila odhad růstu HDP na 3,5 procenta z dřívějších 4,2 procenta a pro příští rok na 3,4 procenta ze čtyř procent.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Emise oxidu uhličitého? Německo chce jít na nulu, vyplývá z uniklých…

16.06.2019 16:53 Německo podpoří cíl Evropské unie do roku 2050 snížit čisté emise oxidu uhličitého (CO2) na nulu.…

Babiš a Trump? Oba se rádi chlubí, všiml si prestižní časopis

16.06.2019 16:25 Aktualizováno Andrej Babiš vystoupil na konferenci známého podnikatelského časopisu Forbes. Styl jeho argumentace…

Nowotny z ECB preferuje pružný inflační cíl. Za vzor dává Českou národní…

16.06.2019 12:48 Člen Rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB) Ewald Nowotny preferuje větší pružnost na cestě…

Samořízená auta se vymstí? Studie varuje před následky pro městskou dopravu

15.06.2019 11:10 Příchod samořízených taxíků i soukromých vozů s autonomním řízením do ulic může vést k většímu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama