Sítě 5G v Evropě se enormně prodraží? Analýza varuje před embargem na Čínu

Embargo na dodávky od čínských výrobců telekomunikačních zařízení by zvýšilo náklady na výstavbu telekomunikačních sítí páté generace (5G) v Evropě o zhruba 55 miliard eur (1,4 bilionu Kč). Vyplývá to z analýzy, ke které získala přístup agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Huawei, ilustrační foto
doporučujeme

Analýza je podle Reuters součástí zprávy svazu GSMA reprezentujícího zájmy mobilních operátorů a zkoumá dodatečné náklady, které by přinesl úplný zákaz účasti čínských společností Huawei Technologies a ZTE na výstavbě 5G sítí v Evropě.

"Polovina (odhadovaných dodatečných nákladů) by byla důsledkem toho, že pokles konkurence na trhu se zařízeními pro mobilní sítě by evropským operátorům přinesl vyšší vstupní náklady. Navíc by operátoři museli před realizací 5G vylepšení nahradit existující infrastrukturu," cituje Reuters ze zprávy.

To ale podle finské telekomunikační společnosti Nokia není pravda. "Nabízíme technické řešení, pomocí něhož můžeme překrýt naším 5G zařízením přístroje 4G jiného dodavatele. Toto řešení by mohlo snížit náklady a složitost změn dodavatele," řekl mluvčí společnosti Eric Mangan.

Nokia tento týden oznámila, že už má víc zakázek na 5G zařízení než Huawei. Zaznamenala zvýšený zájem o tyto produkty ze strany evropských zemí, které o roli čínských dodavatelů ve svých sítích diskutují.

Firmu Huawei již kvůli podezření ze špionáže pro čínskou vládu vyloučily z budování mobilních sítí nové generace Spojené státy, které nyní stejné opatření vyžadují i po svých spojencích.

Technologie Huawei využívají všichni tři čeští mobilní operátoři i největší provozovatel telekomunikačních sítí CETIN. Před výrobky čínské firmy varoval vedle amerických úřadů i český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

Zástupce firmy CETIN v březnu prohlásil, že určitá rizika u technologií Huawei existují, ale lze je zvládnout. Nový ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček začátkem května uvedl, že z tendrů na nejrůznější zakázky v ČR, včetně výběrových řízení souvisejících se sítěmi 5G, by dopředu neměl být vyřazen žádný zájemce, tudíž ani Huawei.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Soud EU zavařil Německu, vláda ruší smlouvy na mýtné pro osobní auta

19.06.2019 12:14 Německo ruší kontrakty s podniky, které měly mít na starosti systém mýtného pro osobní automobily…

Madrid zruší omezení pro vjezd neekologických aut, Brusel vyhrožuje…

19.06.2019 09:35 Nové pravicové vedení madridské radnice zruší omezení pro vjezd neekologických aut do centra…

Soud EU vypráskal Německo: Mýtné pro osobní auta diskriminuje cizince.…

18.06.2019 14:00 Aktualizováno Soudní dvůr Evropské unie dnes uznal stížnost Rakouska na chystané německé dálniční poplatky pro…

Prodej aut v EU se vrátil k růstu, potíže jsou na českém trhu

18.06.2019 08:57 Prodej nových osobních automobilů v Evropské unii v květnu meziročně vzrostl o 0,1 procenta na více…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama