Obchody na Slovensku zvýšily nabídku slovenských potravin

Na pultech obchodních řetězců na Slovensku letos druhým rokem po sobě stoupl podíl potravin slovenské produkce, ve srovnání s okolními zeměmi ale zastoupení potravin vlastní výroby zůstává nízké. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu, jehož výsledky dnes zveřejnila Potravinářská komora Slovenska (PKS). Slovensko dlouhodobě dováží potraviny a zemědělské produkty také z Česka.

Přidejte svůj názor

Obchody, ilustrační fotografie
doporučujeme

Podle nejnovějšího průzkumu, který zadala PKS, zastoupení slovenských potravin na pultech prodejen v pětimilionové zemi pod Tatrami vzrostlo na 38,6 procenta z 37,7 procenta loni. Ještě v roce 2011 přitom činilo 50 procent a následně kleslo až 37,2 procenta v roce 2017.

"Jsem rád, že po šesti letech, když jsme sledovali snižování podílu zastoupení slovenských výrobků v obchodech, zaznamenáváme již druhý rok po sobě mírný nárůst. Musíme ovšem zůstat při zemi, protože celkový podíl zejména ve srovnání s okolními zeměmi nadále zůstává nízký. Potenciál nevyužíváme," uvedl šéf PKS Daniel Poturnay.

Slovenská ministryně zemědělství Gabriela Matečná v reakci na zveřejněná čísla uvedla, že ke změně trendu došlo i v souvislosti s opatřeními na ochranu dodavatelů zboží či dotacemi pro podnikatele. Podle ní se také slovenští spotřebitelé při výběru zboží již nerozhodují jen na základě ceny.

Z jednotlivých kategorií výrobků má nejnižší zastoupení v prodejnách slovenská produkce cukrovinek, olejů a konzervovaných produktů. Z řetězců dlouhodobě nejmenší podíl slovenských potravin nabízí na Slovensku obchodní síť Lidl.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Černý scénář pro Británii. Investice firem klesnou nejvýrazněji za 10 let?

17.06.2019 09:23 Investice firem v Británii by měly v letošním roce kvůli přetrvávající nejistotě kolem odchodu země…

Emise oxidu uhličitého? Německo chce jít na nulu, vyplývá z uniklých…

16.06.2019 16:53 Německo podpoří cíl Evropské unie do roku 2050 snížit čisté emise oxidu uhličitého (CO2) na nulu.…

Babiš a Trump? Oba se rádi chlubí, všiml si prestižní časopis

16.06.2019 16:25 Aktualizováno Andrej Babiš vystoupil na konferenci známého podnikatelského časopisu Forbes. Styl jeho argumentace…

Nowotny z ECB preferuje pružný inflační cíl. Za vzor dává Českou národní…

16.06.2019 12:48 Člen Rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB) Ewald Nowotny preferuje větší pružnost na cestě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama