Obchody na Slovensku zvýšily nabídku slovenských potravin

Na pultech obchodních řetězců na Slovensku letos druhým rokem po sobě stoupl podíl potravin slovenské produkce, ve srovnání s okolními zeměmi ale zastoupení potravin vlastní výroby zůstává nízké. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu, jehož výsledky dnes zveřejnila Potravinářská komora Slovenska (PKS). Slovensko dlouhodobě dováží potraviny a zemědělské produkty také z Česka.

Obchody, ilustrační fotografie
doporučujeme

Podle nejnovějšího průzkumu, který zadala PKS, zastoupení slovenských potravin na pultech prodejen v pětimilionové zemi pod Tatrami vzrostlo na 38,6 procenta z 37,7 procenta loni. Ještě v roce 2011 přitom činilo 50 procent a následně kleslo až 37,2 procenta v roce 2017.

"Jsem rád, že po šesti letech, když jsme sledovali snižování podílu zastoupení slovenských výrobků v obchodech, zaznamenáváme již druhý rok po sobě mírný nárůst. Musíme ovšem zůstat při zemi, protože celkový podíl zejména ve srovnání s okolními zeměmi nadále zůstává nízký. Potenciál nevyužíváme," uvedl šéf PKS Daniel Poturnay.

Slovenská ministryně zemědělství Gabriela Matečná v reakci na zveřejněná čísla uvedla, že ke změně trendu došlo i v souvislosti s opatřeními na ochranu dodavatelů zboží či dotacemi pro podnikatele. Podle ní se také slovenští spotřebitelé při výběru zboží již nerozhodují jen na základě ceny.

Z jednotlivých kategorií výrobků má nejnižší zastoupení v prodejnách slovenská produkce cukrovinek, olejů a konzervovaných produktů. Z řetězců dlouhodobě nejmenší podíl slovenských potravin nabízí na Slovensku obchodní síť Lidl.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Švédská ekonomika výrazně klesla. Stále si však vede lépe než jiné země EU

05.08.2020 14:52 Švédská ekonomika ve druhém čtvrtletí kvůli dopadům nového koronaviru klesla ve srovnání s…

Rekordní propad skončil. Maloobchodní tržby v EU i eurozóně opět rostou

05.08.2020 13:28 Maloobchodní tržby v eurozóně i v celé Evropské unii v červnu vzrostly. Objem tržeb se vrátil na…

BMW má kvůli koronakrizi ztrátu 666 milionů eur, odbyt prudce klesl

05.08.2020 11:07 Německý výrobce luxusních automobilů BMW se ve druhém čtvrtletí propal do ztráty před zdaněním a…

Do Chorvatska zavítalo v červenci 2,4 milionu turistů. Víc, než se čekalo

04.08.2020 17:01 V červenci přijelo do Chorvatska 2,44 milionu turistů, kteří stojí za 18,6 milionu přenocování,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama