Potraviny ze Západu nadále nesmí do Ruska. Putin prodloužil sankce

Ruský prezident Vladimir Putin prodloužil platnost zákazu dovozu potravin ze Západu do konce příštího roku. Oznámila to dnes ruská média s odvoláním na úřední věstník. Naposledy se ruský zákaz prodlužoval do konce letošního roku.

Přidejte svůj názor

Vladimír Putin
doporučujeme

Kreml zakázal dovážet západní potraviny v odvetě za sankce, které proti Rusku vyhlásily Spojené státy, Evropská unie a další západní země v reakci na ruskou anexi ukrajinského poloostrova Krym v březnu 2014.

Od té doby byly sankce a protisankce opakovaně prodlouženy a Putin také podepsal zákon, podle kterého se musí zničit potraviny zabavené kvůli pokusu zákaz obejít.

Prezidentův výnos z dnešního dne vstoupil v platnost zveřejněním, uvedla agentura Interfax. Připomněla, že Evropská unie se 20. června rozhodla prodloužit protiruské sankce do 23. června 2020.

Minulý týden Putin v televizní debatě s národem tvrdil, že Rusko kvůli sankcím přišlo o 50 miliard dolarů, zatímco Evropská unie o 240 miliard a USA o 17 miliard, vzhledem ke slabému rusko-americkému obchodu, a Japonsko o 27 miliard dolarů.

Potřeba nahradit západní dovoz aktivizovala mnohá ruská průmyslová odvětví, například strojírenství, energetiku nebo zemědělství. "Mobilizovalo nás to," poznamenal Putin.

Kupříkladu ruskému zemědělství se podařilo zvýšit vývoz na téměř 26 miliard dolarů, což by se před deseti lety zdálo nemyslitelné.

Rusko podle Putinia nehodlá kvůli zrušení sankcí přistoupit na ústupky a zřeknout se vlastních zájmů, protože by se tím stejně nic zásadně nezměnilo.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

British Airways zrušila všechny lety do Káhiry

20.07.2019 20:23 Britské aerolinky British Airways ode dneška ruší na sedm dní všechny lety do Káhiry. Letecká…

Počasí drtí vinaře: Francouzská produkce nápoje výrazně klesne

19.07.2019 20:58 Produkce vína ve Francii by letos mohla klesnout až o 13 procent. Může za to nepříznivé počasí,…

Nejzadluženější zemí eurozóny je Francie, předstihla Itálii

19.07.2019 16:19 Nejzadluženější zemí eurozóny se stala Francie. Její veřejný dluh předstihl v prvním čtvrtletí v…

Penta neuspěla s žalobou proti Slovensku, žádala obří odškodné a úroky

19.07.2019 14:58 Aktualizováno Finanční skupina Penta u bratislavského soudu neuspěla s žalobou proti Slovensku na vyplacení…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama