Le Monde se otřásá. Čtenáři jsou silně znepokojeni plány Křetínského a Pigasse

Francouzský Spolek čtenářů deníku Le Monde dnes vyjádřil "silné znepokojení" nad záměrem bankéře Matthieu Pigasse a jeho obchodního partnera, českého miliardáře Daniela Křetínského, odkoupit podíly španělské mediální skupiny Prisa ve společnosti Le Monde Libre. Ta ovládá skupinu Le Monde, která vydává stejnojmenný deník. Uvedla to dnes agentura AFP. Záměr, oznámený v úterý, podle sdružení představuje hrozbu pro nezávislost listu.

Přidejte svůj názor

Daniel Křetínský
doporučujeme

Pokud by podíl Prisy, která vydává mimo jiné madridský deník El País, získali, měli by Pigasse a Křetínský v Le Monde Libre 46procentní podíl. V současnosti drží 26 procent. Le Monde Libre má kontrolu nad 75 procenty kapitálu deníku. Zbylých 25 procent drží skupina Pôle d'indépendance sdružující zaměstnance, novináře a právě spolek čtenářů (Société des lecteurs du Monde), připomíná AFP.

Podíly Prisy chce koupit společnost Le Nouveau Monde, v níž má Pigasse 51 procent a Křetínský 49 procent. AFP uvádí, že je to spíše symbolický krok, který nezmění jejich ekonomickou sílu, ale který naruší rovnováhu, která nastala v roce 2010, kdy byl deník prodán triu investorů Xavier Niel, Matthieu Pigasse a Pierre Bergé. Posledně jmenovaný už zemřel.

"Po překvapivém kapitálovém vstupu pana Křetínského do společnosti pana Pigasse minulý rok se tato ofenziva projevila novou hrozbou pro vyváženost a nezávislost (deníku)," uvedl spolek podle AFP. Dodal, že vývoj bude zblízka sledovat, a vyzval k rychlému uzavření diskusí mezi Pôle d'indépendance a ostatními akcionáři, jako je Pigasse a Niel.

Cílem těchto diskusí je podle AFP dohodnout se na pravidlu, že příchod nového akcionáře by museli schválit zaměstnanci. Tento požadavek vznikl po nečekaném příchodu Křetínského.

Plán na zvýšení kapitálu tandemu Pigasse-Křetínský už podle AFP kritizoval další klíčový akcionář Niel, který jej označil za agresi. Kritizovalo jej také sdružení novinářů Le Monde.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Macron rázně. Hodlá mobilizovat kvůli požáru Amazonie a krotit obchodní…

24.08.2019 14:25 Francouzský prezident Emmanuel Macron hodlá na summitu skupiny vyspělých ekonomik G7, který dnes…

Německá ekonomika se propadá: Vláda počítá s recesí

23.08.2019 19:14 Německá ekonomika ve třetím kvartálu klesne a propadne se do recese. Podle webových stránek…

Šéf VW chce koupit podíl v Tesle, píše tisk. Plán může zhatit rodina…

22.08.2019 17:09 Šéf německého automobilového koncernu Volkswagen Herbert Diess se zajímá o koupi podílu v americkém…

Udeří Trump na EU? Obchodní válka přes Atlantik by byla horší než konflikt…

22.08.2019 15:51 Pokud se plně rozvine obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií, mají USA víc co ztratit…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama