PKN Orlen meziročně klesl zisk, překonal ale odhady

Největší polské rafinerské společnosti PKN Orlen, která je majitelem českého Unipetrolu, ve druhém čtvrtletí klesl čistý zisk na 1,6 miliardy zlotých (9,6 miliardy Kč) z 1,74 miliardy ve stejném období loňského roku. Firma to uvedla ve svém dnešním sdělení. Analytici v anketě agentury Reuters ale očekávali zisk ještě nižší - pouze 1,21 miliardy zlotých.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Proti zisku 849 milionům zlotých v předchozím kvartálu je to nicméně nárůst skoro na dvojnásobek. Také za celé první pololetí byl čistý zisk vyšší, než odhadovali analytici, přestože meziročně klesl. Činil 2,45 miliardy zlotých proti očekávaným 2,06 miliardy zlotých. Před rokem dosáhl v pololetí 2,8 miliardy zlotých.

Díky snaze o diverzifikaci zdrojů firmu výrazně nepoškodilo přechodné zastavení dodávek suroviny ropovodem Družba. Přeprava ropy tímto potrubím byla kvůli znečištění odstavena značnou část druhého čtvrtletí. Potíže zasáhly i Českou republiku.

Na dnešní tiskové konferenci jeden ze zástupců PKN Orlen podle agentury Reuters nicméně uvedl, že kvalita dodávané ruské ropy se zhoršuje obecně. "Horší se to, ale stále ještě se dá zpracovávat," řekl.

Začátkem měsíce podal PKN Orlen u Evropské komise žádost o schválení plánovaného převzetí konkurenční rafinerie Grupa Lotos.

Tržby firmy se ve druhém čtvrtletí meziročně zvýšily na 29,23 miliardy zlotých z 26,7 miliardy. Analytici odhadovali tržby 28,37 miliardy zlotých.

Unipetrol, který je v Česku jediným zpracovatelem ropy, vlastní největší síť čerpacích stanic Benzina a je jedním z nejvýznamnějších výrobců plastů. Součástí PKN Orlen je od roku 2005. Tržby mu ve druhém čtvrtletí vzrostly meziročně zhruba o desetinu na 34,1 miliardy korun. Provozní zisk činil 1,8 miliardy, podle firmy je srovnatelný s loňskem.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lékárny v Moskvě nabízejí léky na úvěr, s úrokem 23 procent

22.11.2019 17:13 Ruská síť lékáren Samson-farma začala ve spolupráci s bankou MTS poskytovat spotřebitelské úvěry na…

Německá ekonomika se potácí. Recesi utekla o vlásek, potvrdili statistici

22.11.2019 09:30 Německá ekonomika se ve třetím čtvrtletí těsně vyhnula recesi, hrubý domácí produkt (HDP) se zvýšil…

Německá pobočka cestovky Thomas Cook končí. Co bude s českou CK Neckermann?

21.11.2019 15:49 Německá pobočka zkrachovalé britské cestovní kanceláře Thomas Cook příští týden ukončí svou činnost…

Tři německé automobilky dostaly tučnou pokutu. Uzavřely nezákonný pakt

21.11.2019 13:33 Německý kartelový úřad uložil třem velkým automobilkám BMW, Volkswagen a Daimler úhrnnou pokutu 100…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama