PKN Orlen meziročně klesl zisk, překonal ale odhady

Největší polské rafinerské společnosti PKN Orlen, která je majitelem českého Unipetrolu, ve druhém čtvrtletí klesl čistý zisk na 1,6 miliardy zlotých (9,6 miliardy Kč) z 1,74 miliardy ve stejném období loňského roku. Firma to uvedla ve svém dnešním sdělení. Analytici v anketě agentury Reuters ale očekávali zisk ještě nižší - pouze 1,21 miliardy zlotých.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Proti zisku 849 milionům zlotých v předchozím kvartálu je to nicméně nárůst skoro na dvojnásobek. Také za celé první pololetí byl čistý zisk vyšší, než odhadovali analytici, přestože meziročně klesl. Činil 2,45 miliardy zlotých proti očekávaným 2,06 miliardy zlotých. Před rokem dosáhl v pololetí 2,8 miliardy zlotých.

Díky snaze o diverzifikaci zdrojů firmu výrazně nepoškodilo přechodné zastavení dodávek suroviny ropovodem Družba. Přeprava ropy tímto potrubím byla kvůli znečištění odstavena značnou část druhého čtvrtletí. Potíže zasáhly i Českou republiku.

Na dnešní tiskové konferenci jeden ze zástupců PKN Orlen podle agentury Reuters nicméně uvedl, že kvalita dodávané ruské ropy se zhoršuje obecně. "Horší se to, ale stále ještě se dá zpracovávat," řekl.

Začátkem měsíce podal PKN Orlen u Evropské komise žádost o schválení plánovaného převzetí konkurenční rafinerie Grupa Lotos.

Tržby firmy se ve druhém čtvrtletí meziročně zvýšily na 29,23 miliardy zlotých z 26,7 miliardy. Analytici odhadovali tržby 28,37 miliardy zlotých.

Unipetrol, který je v Česku jediným zpracovatelem ropy, vlastní největší síť čerpacích stanic Benzina a je jedním z nejvýznamnějších výrobců plastů. Součástí PKN Orlen je od roku 2005. Tržby mu ve druhém čtvrtletí vzrostly meziročně zhruba o desetinu na 34,1 miliardy korun. Provozní zisk činil 1,8 miliardy, podle firmy je srovnatelný s loňskem.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Macron rázně. Hodlá mobilizovat kvůli požáru Amazonie a krotit obchodní…

24.08.2019 14:25 Francouzský prezident Emmanuel Macron hodlá na summitu skupiny vyspělých ekonomik G7, který dnes…

Německá ekonomika se propadá: Vláda počítá s recesí

23.08.2019 19:14 Německá ekonomika ve třetím kvartálu klesne a propadne se do recese. Podle webových stránek…

Šéf VW chce koupit podíl v Tesle, píše tisk. Plán může zhatit rodina…

22.08.2019 17:09 Šéf německého automobilového koncernu Volkswagen Herbert Diess se zajímá o koupi podílu v americkém…

Udeří Trump na EU? Obchodní válka přes Atlantik by byla horší než konflikt…

22.08.2019 15:51 Pokud se plně rozvine obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií, mají USA víc co ztratit…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama