Nezaměstnanost na Slovensku stoupla, bez práce jsou čerství vysokoškoláci

Pokles míry nezaměstnanosti na Slovensku se zastavil. V červnu se nezaměstnanost zvýšila na 4,97 procenta ze 4,88 procenta květnu, kdy byla na minimu od vzniku státu v roce 1993. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo ústředí práce, sociálních věcí a rodiny, které v zemi řídí úřady práce. V České republice je míra nezaměstnanosti dlouhodobě nižší než na Slovensku, v červnu stagnovala na 2,6 procenta.

Přidejte svůj názor

Zaměstnání, ilustrační foto
doporučujeme

"Červen je tradičně měsícem, kdy statistiky ovlivňují absolventi vysokých škol," řekl novinářům ministr sociálních věcí Ján Richter. Vyjádřil přesvědčení, že podobně jako v uplynulých letech si absolventi po skončení studií i tentokrát rychle najdou uplatnění na trhu práce.

Slovenská ekonomika podle Richtera sice dosáhla svého vrcholu loni, trend snižování nezaměstnanosti ale pokračuje. Za dosažitelný označil pokles míry nezaměstnanosti na Slovensku k úrovni 4,5 procenta, uvítal by ale, pokud by nezaměstnanost letos nevystoupila nad hranici pěti procent.

Počet registrovaných nezaměstnaných, kteří mohli okamžitě nastoupit do práce, se v červnu na pětimilionovém Slovensku zvýšil na 136.626 lidí. Ve srovnání se stejným obdobím loňska to představuje pokles o více než 13.000 nezaměstnaných.

Slovenské úřady práce v červnu evidovaly 93.420 volných pracovních míst. Zaměstnavatelé tradičně hledají pracovníky zejména na pozice operátorů a montérů strojů a zařízení.

Slovenské firmy, které si už delší dobu stěžují na nedostatek kvalifikované pracovní síly, zvyšují zaměstnanost cizinců. V červnu pracovalo na Slovensku 73.080 pracovníků ze zahraničí. Většina pochází ze zemí mimo EU, jde hlavně o Ukrajince a Srby.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Macron rázně. Hodlá mobilizovat kvůli požáru Amazonie a krotit obchodní…

24.08.2019 14:25 Francouzský prezident Emmanuel Macron hodlá na summitu skupiny vyspělých ekonomik G7, který dnes…

Německá ekonomika se propadá: Vláda počítá s recesí

23.08.2019 19:14 Německá ekonomika ve třetím kvartálu klesne a propadne se do recese. Podle webových stránek…

Šéf VW chce koupit podíl v Tesle, píše tisk. Plán může zhatit rodina…

22.08.2019 17:09 Šéf německého automobilového koncernu Volkswagen Herbert Diess se zajímá o koupi podílu v americkém…

Udeří Trump na EU? Obchodní válka přes Atlantik by byla horší než konflikt…

22.08.2019 15:51 Pokud se plně rozvine obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií, mají USA víc co ztratit…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama