Nezaměstnanost na Slovensku stoupla, bez práce jsou čerství vysokoškoláci

Pokles míry nezaměstnanosti na Slovensku se zastavil. V červnu se nezaměstnanost zvýšila na 4,97 procenta ze 4,88 procenta květnu, kdy byla na minimu od vzniku státu v roce 1993. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo ústředí práce, sociálních věcí a rodiny, které v zemi řídí úřady práce. V České republice je míra nezaměstnanosti dlouhodobě nižší než na Slovensku, v červnu stagnovala na 2,6 procenta.

Přidejte svůj názor

Zaměstnání, ilustrační foto
doporučujeme

"Červen je tradičně měsícem, kdy statistiky ovlivňují absolventi vysokých škol," řekl novinářům ministr sociálních věcí Ján Richter. Vyjádřil přesvědčení, že podobně jako v uplynulých letech si absolventi po skončení studií i tentokrát rychle najdou uplatnění na trhu práce.

Slovenská ekonomika podle Richtera sice dosáhla svého vrcholu loni, trend snižování nezaměstnanosti ale pokračuje. Za dosažitelný označil pokles míry nezaměstnanosti na Slovensku k úrovni 4,5 procenta, uvítal by ale, pokud by nezaměstnanost letos nevystoupila nad hranici pěti procent.

Počet registrovaných nezaměstnaných, kteří mohli okamžitě nastoupit do práce, se v červnu na pětimilionovém Slovensku zvýšil na 136.626 lidí. Ve srovnání se stejným obdobím loňska to představuje pokles o více než 13.000 nezaměstnaných.

Slovenské úřady práce v červnu evidovaly 93.420 volných pracovních míst. Zaměstnavatelé tradičně hledají pracovníky zejména na pozice operátorů a montérů strojů a zařízení.

Slovenské firmy, které si už delší dobu stěžují na nedostatek kvalifikované pracovní síly, zvyšují zaměstnanost cizinců. V červnu pracovalo na Slovensku 73.080 pracovníků ze zahraničí. Většina pochází ze zemí mimo EU, jde hlavně o Ukrajince a Srby.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lékárny v Moskvě nabízejí léky na úvěr, s úrokem 23 procent

22.11.2019 17:13 Ruská síť lékáren Samson-farma začala ve spolupráci s bankou MTS poskytovat spotřebitelské úvěry na…

Německá ekonomika se potácí. Recesi utekla o vlásek, potvrdili statistici

22.11.2019 09:30 Německá ekonomika se ve třetím čtvrtletí těsně vyhnula recesi, hrubý domácí produkt (HDP) se zvýšil…

Německá pobočka cestovky Thomas Cook končí. Co bude s českou CK Neckermann?

21.11.2019 15:49 Německá pobočka zkrachovalé britské cestovní kanceláře Thomas Cook příští týden ukončí svou činnost…

Tři německé automobilky dostaly tučnou pokutu. Uzavřely nezákonný pakt

21.11.2019 13:33 Německý kartelový úřad uložil třem velkým automobilkám BMW, Volkswagen a Daimler úhrnnou pokutu 100…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama