Penta neuspěla s žalobou proti Slovensku, žádala obří odškodné a úroky

Finanční skupina Penta u bratislavského soudu neuspěla s žalobou proti Slovensku na vyplacení odškodného za to, že země v minulosti zákonem výrazně omezila možnosti volného použití zisku zdravotních pojišťoven. Jeden z bratislavských okresních soudů dnes zamítl žalobu Penty, která vlastní také slovenskou zdravotní pojišťovnu Dôvera. Slovenské ministerstvo financí verdikt soudu první instance uvítalo, skupina Penta zatím neuvedla, zda se vůči němu odvolá.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Slovensko v podobném případu loni uspělo i v mezinárodní arbitráží s majitelem jiné soukromé zdravotní pojišťovny.

Bratislava podle slovenských médií nemusí vyplatit Pentě odškodné 82 milionů eur (2,1 miliardy Kč) a dalších 140 milionů eur (3,6 miliardy Kč) na úrocích z prodlení. Penta původně požadovala odškodné 750 milionů eur (19,2 miliardy Kč).

"Jsem nesmírně rád, že soud potvrdil náš názor a že jsme v tomto soudním sporu vyhráli. Je to vítězství všech občanů Slovenska," uvedl v prohlášení slovenský ministr financí Ladislav Kamenický.

Penta v reakci uvedla, že s rozhodnutím soudu se musí detailně seznámit a až následně bude moci oznámit, zda se vůči verdiktu odvolá.

Důvodem dlouholetého soudního sporu mezi slovenským státem a Pentou byl kontroverzní zákon z roku 2007, kterým země výrazně omezila možnosti zdravotních pojišťoven při nakládání se svým ziskem. Právní předpis, který v roce 2007 prosadila tehdejší vláda premiéra Roberta Fica, o čtyři roky později označil slovenský ústavní soud za protiústavní.

Kvůli zmíněnému zákonu čelilo Slovensko také mezinárodní arbitráži s nizozemskou společností Achmea, která na Slovensku vlastní zdravotní pojišťovnu Union. Bratislava arbitráž vyhrála. Případem se zabýval také Soudní dvůr EU, který se Slovenska zastal. Soud rozhodl, že arbitrážní doložky, které jsou součástí téměř dvou set investičních dohod mezi členskými státy EU, porušují unijní právo a zpochybňují dohody, jež uzavřela unie jako celek.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo se řítí do recese? Berlín se může vzdát vyrovnaného rozpočtu

16.08.2019 21:02 Německá koaliční vláda se v případě recese může vzdát politiky vyrovnaného rozpočtu a přijmout nové…

Nečekaný dopad sankcí: Ruští vývozci ropy díky Trumpovi zbohatli

16.08.2019 20:22 Sankce amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči Íránu a Venezuele nechtěně zvýšily poptávku po…

Ruský diamant "Duch růže" jde do dražby. Zařadí se mezi nejcennější…

15.08.2019 09:45 Růžový diamant o váze 14,83 karátu nalezený a vybroušený ruskou společností Alrosa by se mohl…

Ryanair chystá stávku. Jaký bude dopad na lety?

14.08.2019 17:06 Palubní personál nízkonákladových aerolinek Ryanair ve Španělsku hodlá v září deset dní stávkovat,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama