USA a Francie na prahu obchodní války? Trump vyhrožuje, Paříž odmítá ustoupit

Francie bude zdaňovat příjmy velkých technologických firem, navzdory hrozbám prezidenta USA Donalda Trumpa, že uvalí odvetná cla na francouzské víno. Prohlásil to dnes francouzský ministr financí Bruno Le Maire a Spojené státy vyzval, aby do debaty o tom, jak spravedlivě zvýšit poplatky za digitální služby, nevnášely obchodní cla.

Přidejte svůj názor

Bruno Le Maire
doporučujeme

Le Maire reagoval na Trumpovu hrozbu zdanit francouzská vína oplátkou za digitální daň, která je podle Trumpa vůči americkým společnostem diskriminační, napsala agentura AP.

"Je v našem zájmu mít spravedlivou digitální daň," řekl ministr. "Prosím, nesměšujte tyto dva problémy. Klíčovou otázkou nyní je, jak můžeme dosáhnout konsensu o spravedlivém zdanění digitálních aktivit," dodal Le Maire. Poukázal na to, že daň je míněna jako dočasné opatření až do sjednání mezinárodní dohody.

Návrh zákona o digitální dani tento měsíc schválil francouzský parlament. Tříprocentní daň z příjmů ze služeb poskytovaných ve Francii se týká firem, které mají v této zemi příjmy nad 25 milionů eur (zhruba 640 milionů Kč) a celosvětově nad 750 milionů eur (přes 19 miliard Kč). Platí zpětně od začátku letošního roku.

Je navržena tak, aby zabránila nadnárodním společnostem vyhýbat se daňovým povinnostem tím, že zřídí evropskou centrálu v zemích EU s nízkými daněmi. Ve státech, jako je Francie, v současné době platí firmy jako Google, Amazon, Facebook, Apple, Airbnb nebo Uber jen velmi malou daň ze svých nemalých aktivit.

Trump už dříve nařídil vyšetřit, zda francouzská digitální daň nediskriminuje americké firmy. Pokud vyšetřování dospěje k závěru, že jsou americké firmy nespravedlivě daněny, hodlá Washington zavést odvetná cla či jiné obchodní restrikce.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německá ekonomika zamrzá. Vláda razantně zhoršila prognózu na rok 2020

11.10.2019 15:28 Německá vláda snížila odhad růstu německé ekonomiky na příští rok na 1,1 procenta, zatímco dosud…

Největší evropská softwarová firma SAP mění vedení, šéf po 10 letech…

11.10.2019 09:32 Předseda představenstva největší evropské softwarové společnosti SAP Bill McDermott po téměř deseti…

Rozpočet eurozóny se začíná rýsovat, ministři se shodli na parametrech

10.10.2019 14:58 Aktualizováno Země eurozóny budou mít od roku 2021 k dispozici rozpočet, který bude z větší části určen k…

Špatné zprávy z Německa: Export klesl více, než se čekalo

10.10.2019 10:23 Německý export v srpnu klesl o 1,8 procenta na 109,2 miliardy eur (2,8 bilionu Kč). Vyplývá to ze…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama