Ryanair má potíže. Čistý zisk klesl, akcie firmy padají

Čistý zisk irské nízkonákladové letecké společnosti Ryanair Holdings v prvním finančním čtvrtletí klesl o 21 procent na 243 milionů eur (6,2 miliardy Kč). Na hospodářské výsledky podniku měly negativní vliv nižší ceny letenek a vyšší náklady na pohonné hmoty, uvedla dnes firma.

Přidejte svůj názor

Boeing 737-800 společnosti RyanAir
doporučujeme

Čtvrtletní zisk Ryanairu nicméně překonal očekávání analytiků, kteří jej odhadovali na 232 milionů eur. Akcie firmy tak krátce po poledni přidávaly kolem 1,6 procenta.

"Čtvrtletní výsledky nebyly tak špatné, jak jsme se obávali," uvedl analytik Gerald Khoo ze společnosti Liberum.

Ve čtvrtletí, které skončilo 30. června, Ryanairu klesla průměrná cena letenek o šest procent. S podobným poklesem navíc firma počítá i ve zbytku léta. Odhad celoročního zisku ale Ryanair ponechal beze změny v rozmezí od 750 milionů do 950 milionů eur.

Cena akcií Ryanairu, který je největším nízkonákladovým leteckým přepravcem v Evropě, se během dvou let propadla téměř o polovinu. Za jejím poklesem stojí nadbytečné kapacity v Evropě, připravovaný odchod Británie z Evropské unie a problémy s letouny Boeing 737 MAX, jejichž provoz i dodávky byly po dvou tragických nehodách pozastaveny.

Ryanair patří mezi největší zákazníky společnosti Boeing. Aerolinky však v polovině července předpověděly, že do příští letní sezony od tohoto amerického podniku obdrží jen 30 letounů 737 MAX místo původně plánovaných 58 strojů. Generální ředitel Ryanairu Michael O'Leary dnes dokonce označil za možné, že firma příští léto ještě nebude mít k dispozici ani jeden letoun 737 MAX.

"Znepokojuje mě, že návrat letadel MAX do provozu se stále protahuje," uvedl O'Leary na konferenci s analytiky. Ryanair podle dnešní zprávy předpokládá, že první letoun 737 MAX obdrží nejdříve v lednu.

Společnost Ryanair působí i v České republice, kde jí podle počtu cestujících patří třetí příčka za Českými aeroliniemi a Smartwings. Do budoucna zástupci firmy avizovali ambici stát se jedničkou na tuzemském trhu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německá ekonomika se potácí. Recesi utekla o vlásek, potvrdili statistici

22.11.2019 09:30 Německá ekonomika se ve třetím čtvrtletí těsně vyhnula recesi, hrubý domácí produkt (HDP) se zvýšil…

Německá pobočka cestovky Thomas Cook končí. Co bude s českou CK Neckermann?

21.11.2019 15:49 Německá pobočka zkrachovalé britské cestovní kanceláře Thomas Cook příští týden ukončí svou činnost…

Tři německé automobilky dostaly tučnou pokutu. Uzavřely nezákonný pakt

21.11.2019 13:33 Německý kartelový úřad uložil třem velkým automobilkám BMW, Volkswagen a Daimler úhrnnou pokutu 100…

Ruské aerolinky si zoufají. Kvůli Putinovi už přišly o miliardy

21.11.2019 09:29 Asi 3,2 miliardy rublů (asi 1,15 miliardy Kč) stál šestici největších ruských leteckých společností…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama