Portugalsko ochromila stávka řidičů cisteren, benzín je na příděl

Portugalská vláda nařídila, aby se palivo na čerpacích stanicích prodávalo na příděl. Vedla ji k tomu stávka, kterou dnes zahájili řidiči cisteren. Na některých stanicích si veřejnost může natankovat maximálně 15 litrů benzinu nebo nafty, na většině o deset litrů více, informovala agentura Reuters. Večer pak vláda nařídila stávkujícím řidičům v některých částech země vrátit se do práce, protože v některých důležitých místech, včetně například letiště, jsou nízké zásoby, navzdory snaze vlády dopad stávky zmírnit.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Benzinky
doporučujeme

Limit na jedno natankování je 25 litrů na osobní vůz a 100 litrů na nákladní, uvedla agentura AP. Nařízení platí do 21. srpna. Z 3000 benzinových pump je 15 procent už dnes bez paliva, nebo tam některý typ paliva došel. Front se ale zatím utvořilo minimum.

Řidiči cisteren letos protestují už podruhé. V dubnu byla jejich stávka největší za poslední roky a ke shodě se zaměstnavateli ohledně mezd nevedla. Vláda se nynějším opatřením snaží vyhnout situaci, kdy by země byla paralyzována v době vrcholící turistické sezony. Socialistická vláda v pátek vyhlásila energetickou krizi, a zajistila tak dostatek zásob paliva pro přístavy, nemocnice, letiště a další strategická zařízení.

Stávku svolal národní odbor řidičů přepravujících nebezpečné materiály. Ten přislíbil, že základní služby budou zajištěny. Panují ale obavy, že se tak nestane. Řidiči jsou připraveni stávkovat do doby, než sdružení zaměstnavatelů přijde s "rozumnou nabídkou".

Premiér António Costa v neděli zdůraznil, že stávkující mají respektovat dodržování základních služeb a že vláda je kvůli plynulým dodávkách připravena učinit speciální opatření. Bude-li to třeba, chystá se stávkující povolat do práce, uvedla agentura AFP. Costa nařídil dodávky 50 procent běžného zásobování a 374 stanic vybraných vládou musí být zásobeno na 100 procent.

Vláda se rozhodla k povolání řidičů zpět do práce, protože situace se během dne změnila a v době, kdy je hlavní turistická sezona, je v některých důležitých místech málo benzinu. Ministr zahraničí Tiago Antunes novinářům řekl, že vláda neměla jinou možnost, než využít tohoto právního kroku, protože v některých částech země nejsou zajištěny ani minimální potřeby.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šéf VW chce koupit podíl v Tesle, píše tisk. Plán může zhatit rodina…

22.08.2019 17:09 Šéf německého automobilového koncernu Volkswagen Herbert Diess se zajímá o koupi podílu v americkém…

Udeří Trump na EU? Obchodní válka přes Atlantik by byla horší než konflikt…

22.08.2019 15:51 Pokud se plně rozvine obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií, mají USA víc co ztratit…

Podnikatelská aktivita v eurozóně? Vyhlídky jsou černé, ukázal průzkum

22.08.2019 14:23 Podnikatelská aktivita v zemích eurozóny se v srpnu zlepšila. Hlavní podíl na tom má růst v sektoru…

Ryanair má starosti v Portugalsku, začala pětidenní stávka

21.08.2019 15:48 Palubní personál irských nízkonákladových aerolinek Ryanair v Portugalsku dnes vstoupil do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama