Ryanair má starosti v Portugalsku, začala pětidenní stávka

Palubní personál irských nízkonákladových aerolinek Ryanair v Portugalsku dnes vstoupil do pětidenní stávky. Společnost ale cestujícím sdělila, že ovlivněn bude jen menší počet letů. Vláda zaměstnancům nařídila, aby dál zajišťovali alespoň minimum služeb, a vyvarovali se tak chaosu. V Irsku by se stávka podle nařízení soudu konat neměla.

Přidejte svůj názor

Boeing 737-800 společnosti RyanAir
doporučujeme

Stávka, kterou v Portugalsku vyhlásil odborový svaz SNPVAC, je první z řady stávek, jež plánují také odboráři v Irsku, Británii a ve Španělsku. Uskuteční se rok poté, co stávky za platy a pracovní podmínky firmu Ryanair donutily zrušit stovky letů. Ryanair je největším nízkonákladovým dopravcem v Evropě.

Ryanair v úterý uvedl, že menší změny letového řádu by se měly dotknout jen nízkého počtu letů z Portugalska a že zákazníci, kterých se to týká už byli informováni. Na letištích v Lisabonu, Portu a Faru nejsou hlášena žádná zpoždění ani zrušení letů, uvedla agentura Reuters.

Vedení aerolinek tvrdí, že od loňských stávek nastal významný pokrok a že kolektivní smlouvy byly uzavřeny s řadou odborů zastupujících piloty v celé Evropě. Podle svazu SNPVAC ale Ryanair odmítl dodržovat protokol podepsaný loni v listopadu, který obsahuje výplatu za dovolenou, 22 dní dovolené za rok a plné dodržování portugalského rodičovského práva.

Na vrcholu rušné letní sezony portugalská vláda nařídila, aby Ryanair a jeho zaměstnanci dál zajišťovali alespoň minimum služeb. Svaz SNPVAC uvedl, že požadavek na zajištění minimálních služeb je urážlivý a že podkopává právo na stávku.

Belgické odborové svazy CNE a ACV PULS svým členům v úterý oznámily, aby nevyhověli žádosti Ryanairu o personální zabezpečení letů zasažených stávkou v Portugalsku. V podobném duchu se vyjádřily také španělské odbory STICPLA.

Irský vrchní soud dnes vydal příkaz, podle něhož má Ryanair zabránit pilotům základny v Dublinu ve stávce. Společnost se na soud obrátila kvůli irské odborové organizaci Forsa/IALPA. Piloti chtějí stávkovat 48 hodin ve čtvrtek a v pátek, uvedl Reuters.

Právní zástupce Ryanairu soudu řekl, že organizace Forsa nedovolila, aby byl mediační proces dokončen před oznámením stávky. Tvrdil také, že stávka by byla v rozporu s dohodou, kterou loni Ryanair uzavřel s odboráři.

Irské odbory IALPA, jejichž mateřskou organizací je Forsa, zastupují asi 180 pilotů dublinské základny, kteří jsou přímými zaměstnanci Ryanairu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Google chystá další expanzi v EU, do datových center investuje tři…

20.09.2019 12:56 Americká společnost Gogole plánuje v příštích dvou letech investovat do expanze svých datových…

Nezaměstnanost na Slovensku je blízko historického minima, firmy …

20.09.2019 12:48 Míra nezaměstnanosti na Slovensku se letos v srpnu opět nezměnila. Stejně jako v předchozích dvou…

Slovensko sníží sazbu DPH na další potraviny. Co bude levnější?

19.09.2019 13:39 Slovensko rozšíří seznam potravin, na které se bude vztahovat nižší sazba daně z přidané hodnoty …

Nižší daně, vyšší rodičovská. Slovensko čekají od roku 2020 převratné změny

18.09.2019 14:50 Slovensko od příštího roku sníží sazbu daně z příjmů menším firmám a živnostníkům na 15 procent.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama