Barroso: Evropa se musí sjednotit, jinak hrozí rozpad a bezvýznamnost

Londýn - Evropa se musí sjednotit v boji proti dluhové krizi eurozóny, možnému riziku jejího rozpadu, úpadku a bezvýznamnosti, uvedl předseda Evropské komise José Manuel Barroso pro britský list The Observer. V neděli o tom informovala agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

José Manuel Barosso
doporučujeme

Barroso výzvu k solidaritě patrně směřoval k Velké Británii. Současné problémy eurozóny tam totiž posílily vliv už tak dost hlasitých euroskeptiků. "Jsme svědky zásadní změny v ekonomickém a geopolitickém řádu, Evropa proto musí postupovat společně. Jinak ji hrozí rozdělení," řekl pro list Barroso.

V eurozóně se musí podle jeho slov prosadit hlubší integrace, neměl by převážit a prosadit se negativní vliv jednoho člena, který je proti společnému postupu.

Velká Británie je sice členem Evropské unie, ale euro ovšem nepřijala a na záchranu zadlužených zemí eurozóny nechce přispívat.

"Dynamika v globalizaci finančního, ekonomického, ale také geopolitického sektoru staví Evropany před tvrdou volbu: žít společně, sdílet společný osud a vliv ve světě. Nebo mohou čelit vyhlídkám na nejednotnost a úpadek," uvedl dále Barroso.

Barroso doufá, že pokud se jednou historici zpětně podívají na dnešní období, pochopí, že šlo o krok zpět od hrozícího rozpadu. "Doufám, že si všimnou, jak se Velká Británie plně zapojila k ostatním členským zemím a institucionálním partnerům, aby zajistila stabilitu Evropské unie," doplnil.

Euro se v současné době potýká s největší krizí od svého vzniku v roce 1999. Řecko je na pokraji bankrotu. Problémy postihly také Irsko a Portugalsko. V posledních dnech krize postihla také Itálii.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Macron rázně. Hodlá mobilizovat kvůli požáru Amazonie a krotit obchodní…

24.08.2019 14:25 Francouzský prezident Emmanuel Macron hodlá na summitu skupiny vyspělých ekonomik G7, který dnes…

Německá ekonomika se propadá: Vláda počítá s recesí

23.08.2019 19:14 Německá ekonomika ve třetím kvartálu klesne a propadne se do recese. Podle webových stránek…

Šéf VW chce koupit podíl v Tesle, píše tisk. Plán může zhatit rodina…

22.08.2019 17:09 Šéf německého automobilového koncernu Volkswagen Herbert Diess se zajímá o koupi podílu v americkém…

Udeří Trump na EU? Obchodní válka přes Atlantik by byla horší než konflikt…

22.08.2019 15:51 Pokud se plně rozvine obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií, mají USA víc co ztratit…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama