Barroso: Evropa se musí sjednotit, jinak hrozí rozpad a bezvýznamnost

Londýn - Evropa se musí sjednotit v boji proti dluhové krizi eurozóny, možnému riziku jejího rozpadu, úpadku a bezvýznamnosti, uvedl předseda Evropské komise José Manuel Barroso pro britský list The Observer. V neděli o tom informovala agentura Reuters.

José Manuel Barosso
doporučujeme

Barroso výzvu k solidaritě patrně směřoval k Velké Británii. Současné problémy eurozóny tam totiž posílily vliv už tak dost hlasitých euroskeptiků. "Jsme svědky zásadní změny v ekonomickém a geopolitickém řádu, Evropa proto musí postupovat společně. Jinak ji hrozí rozdělení," řekl pro list Barroso.

V eurozóně se musí podle jeho slov prosadit hlubší integrace, neměl by převážit a prosadit se negativní vliv jednoho člena, který je proti společnému postupu.

Velká Británie je sice členem Evropské unie, ale euro ovšem nepřijala a na záchranu zadlužených zemí eurozóny nechce přispívat.

"Dynamika v globalizaci finančního, ekonomického, ale také geopolitického sektoru staví Evropany před tvrdou volbu: žít společně, sdílet společný osud a vliv ve světě. Nebo mohou čelit vyhlídkám na nejednotnost a úpadek," uvedl dále Barroso.

Barroso doufá, že pokud se jednou historici zpětně podívají na dnešní období, pochopí, že šlo o krok zpět od hrozícího rozpadu. "Doufám, že si všimnou, jak se Velká Británie plně zapojila k ostatním členským zemím a institucionálním partnerům, aby zajistila stabilitu Evropské unie," doplnil.

Euro se v současné době potýká s největší krizí od svého vzniku v roce 1999. Řecko je na pokraji bankrotu. Problémy postihly také Irsko a Portugalsko. V posledních dnech krize postihla také Itálii.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Z českých kvót na potraviny by mohl profitovat Babiš, varují v zahraničí

22.01.2021 14:48 Český premiér Andrej Babiš by mohl mít prospěch z novely, podle které by české prodejny potravin o…

Německo zhoršilo odhad letošního růstu HDP na 3 procenta

22.01.2021 14:02 Německá vláda nyní předpokládá, že hrubý domácí produkt (HDP) Německa se v letošním roce zvýší…

Google začne francouzským deníkům platit za autorská práva

21.01.2021 09:48 Americký internetový gigant Google podepsal dohodu o placení autorských práv s lobbistickým…

Inflace v EU v prosinci mírně vzrostla, dosáhla 0,3 procenta

20.01.2021 11:34 Meziroční míra inflace v Evropské unii v prosinci vzrostla proti listopadu o desetinu procentního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama