Revoluce: Švýcaři řekli NE zlatým padákům!

Ženeva - Švýcaři v nedělním referendu odsouhlasili větší pravomoci akcionářů při odměňování top manažerů včetně zákazu tzv. zlatých padáků. Podle švýcarských úřadů nový návrh zákona podpořilo 67,9 procenta voličů a všechny kantony, což nebývá v zemi obvyklé, oznámila agentura AFP.

371
doporučujeme

Například v kantonu Ženeva podpořilo iniciativu 67,7 procenta voličů. V kantonu Jura pro návrh hlasovalo dokonce 77,1 procenta občanů. Výraznou podporu získala iniciativa i v německy hořících kantonech.

Rozhodnutí Švýcarů je malou revolucí v zemi Helvétského kříže, která po staletí stojí na velmi liberální ekonomice a finančnictví. V Švýcarsku sídlí řada velkých nadnárodních společností, které budou zákonem ovlivněny.

Nově bude omezeno funkční období členů správních rad na jeden rok, a některé formy náhrad manažerů, jako například náborové bonusy a odstupné, známé coby zlaté padáky, mohou být zakázány. Kromě toho odměny představenstva a vedení společností budou muset být schváleny valnou hromadou akcionářů. Konkrétně akcionáři budou muset každoročně na valné hromadě odsouhlasit celkovou částku, která bude k dispozici na odměňování členům představenstva a top manažerům.

V rozhovoru pro televizi RTS iniciátor referenda podnikatel a senátor za populistickou Demokratickou unii středu (UDC) Thomas Minder uved, že výsledkem není překvapený. Lidé se podle něj rozhodli dát jasný signál spolkové vládě a parlamentu.

Zastáncům regulace pomohla v době před referendem i zpráva, že Daniel Vasella, odstupující ředitel farmaceutického gigantu Novartis, dostane odstupné ve výši 72 milionů švýcarských franků (cca 1,52 mld. korun). Ten se sice po rozbouřené společenské diskuzi zlatého padáku vzdal, ale odmítavou náladu obyvatel už zastánci svobodného rozhodování firem v odměňování manažerů nezměnili. Švýcarští šéfové firem jsou nejlépe placeni v Evropě, před Brity a Němci. Novartis je přesto extrém, podle švýcarské televize je tam nejvyšší plat 270 krát větší než ten nejnižší.

 

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německá ekonomika podle Bundesbank překonává propad způsobený pandemií

11.06.2021 12:32 Německá ekonomika překonává propad způsobený pandemií covidu-19. Letos i příští rok výrazně poroste…

Světová banka zlepšila odhad letošního růstu globální ekonomiky

08.06.2021 18:08 Světová banka (SB) dnes zlepšila odhad letošního růstu světové ekonomiky na 5,6 procenta z dříve…

Koronavirová krize na Slovensku nevedla k výraznějšímu nesplácení půjček

01.06.2021 12:00 Jen zlomek slovenských domácností, které po propuknutí koronavirové krize využily možnosti odkladu…

Trh práce v EU se patrně zotaví pomaleji než národní ekonomiky

26.05.2021 14:18 Trh práce v Evropské unii se z dopadů pandemie zřejmě zotaví později než ekonomika sedmadvacítky.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama