Itálie v eurozóně končí? Německo by nebylo proti, šokuje ekonom!

Mnichov - Italský politik Beppe Grillo, jehož Hnutí pěti hvězd zaznamenalo nečekaný úspěch v nedávných parlamentních volbách, zpochybnil setrvání Itálie v eurozóně.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Severoevropské státy nás budou držet pouze do té doby, než se vrátí investice jejich bank do italských dluhopisů. Potom nás nechají spadnout jako horký brambor," řekl bývalý komik a populista Grillo, jehož Hnutí pěti hvězd skončilo ve volbách na třetím místě.

Grillo již před volbami požadoval vystoupení Itálie z eurozóny. Nyní navrhuje, aby Itálie uspořádala k členství v eurozóně alespoň nezávazné internetové referendum.

V Itálii nemají referenda sílu rozhodnout o změně zákonů, ale mohou vyslat velice silný vzkaz politikům i finančním trhům.

Šéf německého ekonomického institutu Ifo Kai Carstensen nepovažuje odchod Itálie z eurozóny za vyloučený. "Blížíme se k bodu, kdy se velká část obyvatelstva zemí postižených krizí odvrátí od eura," uvedl.

Beppe Grillo je bývalý komik, herec, histriónský táborový řečník schopný fanatizovat davy na náměstích hesly typu „rozpustíme tu partajokracii zlodějů", „zrušíme euro", „zrušíme úroky a dluhy vůči zahraničním bankám", „voda je společné právo, vyvlastníme soukromé vodárny" apod.

Už v průběhu vyhlašování výsledků byly slyšet v táborech „grillovců" bujaré oslavy, v pomyslných dvou třetinách Itálie však byly cítit podivné rozpaky z komentářů novinářů i politických špiček, neboť jestliže Grillo sám je těžko uchopitelný, jeho program je definovatelný ještě hůře.

Témata: Itálie | Německo | eurozóna
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německá ekonomika podle Bundesbank překonává propad způsobený pandemií

11.06.2021 12:32 Německá ekonomika překonává propad způsobený pandemií covidu-19. Letos i příští rok výrazně poroste…

Světová banka zlepšila odhad letošního růstu globální ekonomiky

08.06.2021 18:08 Světová banka (SB) dnes zlepšila odhad letošního růstu světové ekonomiky na 5,6 procenta z dříve…

Koronavirová krize na Slovensku nevedla k výraznějšímu nesplácení půjček

01.06.2021 12:00 Jen zlomek slovenských domácností, které po propuknutí koronavirové krize využily možnosti odkladu…

Trh práce v EU se patrně zotaví pomaleji než národní ekonomiky

26.05.2021 14:18 Trh práce v Evropské unii se z dopadů pandemie zřejmě zotaví později než ekonomika sedmadvacítky.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama