Bulharský žalobce dál útočí na ČEZ! Firmu čekají obrovské ztráty

Sofia - Bulharský generální prokurátor Sotir Cacarov požádal o odebrání licence české energetické společnosti ČEZ, která je na západě balkánské země výhradním distributorem elektřiny. Oznámila to agentura AFP. Kontrola podle prokurátora prokázala "masivní porušování" pravidel firmou.

Ilustrační foto
doporučujeme

Společnost ČEZ dnes uvedla, že "žádné oficiální uvědomění o jakémkoli pochybení" od bulharské prokuratury dosud neobdržela a že výsledky kontroly by měly být známy až během několika dní. "Jsme naprosto přesvědčeni, že dodržujeme veškeré bulharské zákony i zákony Evropské unie," řekla ČTK mluvčí firmy Barbora Půlpánová.

Bulharský regulátor již dříve oznámil, že o licenci české energetické firmy rozhodne 16. dubna. "Probíhající vyšetřování aktivit ČEZ odhalilo masivní porušování pravidel při vystavování faktur za elektřinu zákazníkům," uvedl Cacarov v televizi. "V důsledku vrchní správní prokuratura požádala o zrušení licence ČEZ," dodal.

Cacarov rovněž požádal regulátora, aby distributorovi udělil pokutu za každý případ porušení pravidel. Vytknul současně regulátorovi, že zanedbával svou úlohu, když "bez námitek schvaloval četné výdaje" ČEZ. Příliš liberální schvalování výdajů prý přimělo firmu k účtování údajně přehnaných cen konečným zákazníkům.

Nyní již bývalý bulharský ministr energetiky Deljan Dobrev obviňoval ČEZ, že až 80 procent svých zakázek realizoval bez výběrových řízení a bez podepsaných kontraktů.

Pro koncového spotřebitele je přitom proud v Bulharsku téměř nejlevnější v Evropě. Proud v zemi distribuují tři společnosti, které si ale příliš nekonkurují, stát mají rozdělený na tři poměrně velké části. Oproti Česku se ale odečítání elektroměrů provádí v Bulharsku každý měsíc.

Problém nastal během Vánoc, kdy se zúčtovací období prodloužilo. Každý tak dostal vyšší účet než předchozí měsíc. V tom okamžiku se lidé zvedli a řekli, že na to nemají peníze a nechtějí tolik platit, i když sazby jsou od července vlastně pořád stejné.

Pro letošek ČEZ počítá se snížením čistého zisku na 37 miliard korun. Podle energetického analytika J&T Banky Michala Šnobra se sice jedná o citelný propad, je ale potřeba si uvědomit, že ČEZ utržil jen v Albánii ztrátu šest miliard.

Bez této ztráty by byly zisky ČEZu fakticky historicky rekordní," dodává Šnobr. Přestože za současné výsledky energetické skupiny mohou především problémové balkánské aktivity, zdaleka se prý nejedná o jediné příčiny, informuje rozhlas.cz.

„Jsou to i celkové problémy s investicemi, které ČEZ realizoval v letech 2008 až 2010, které každoročně zatěžují zisk ČEZu zhruba deseti procenty. Tam lze jmenovat účetní ztrátu při prodeji společnosti Mibrag v minulých letech, oprávky na akcie MOL, v loňském roce to byla ztráta z Albánie a v letošním roce je samozřejmě obrovským rizikem ztráta akvizice v Bulharsku," přibližuje Šnobr.

ČEZ v Bulharsku v roce 2005 koupil majoritní podíl ve třech distribučních společnostech, které později sloučil do jedné. O rok později ČEZ získal černouhelnou elektrárnu Varna o výkonu 1260 megawattů a loni uvedl do provozu solární elektrárnu Orešec s instalovaným výkonem 4,9 megawattu. Podle analytiků Bulharsko představovalo asi desetinu výnosů celé skupiny ČEZ.

Témata: Bulharsko | ČEZ | Energetika
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Květnová inflace na Slovensku vystoupila na více než roční maximum 2,2…

15.06.2021 09:34 Meziroční míra inflace na Slovensku v květnu zrychlila tempo a z dubnové hodnoty 1,6 procenta…

Německá ekonomika podle Bundesbank překonává propad způsobený pandemií

11.06.2021 12:32 Německá ekonomika překonává propad způsobený pandemií covidu-19. Letos i příští rok výrazně poroste…

Světová banka zlepšila odhad letošního růstu globální ekonomiky

08.06.2021 18:08 Světová banka (SB) dnes zlepšila odhad letošního růstu světové ekonomiky na 5,6 procenta z dříve…

Koronavirová krize na Slovensku nevedla k výraznějšímu nesplácení půjček

01.06.2021 12:00 Jen zlomek slovenských domácností, které po propuknutí koronavirové krize využily možnosti odkladu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama