Reforma EU je v troskách, varuje expert! Jaké navrhuje řešení?

Berlín - Existuje velké nebezpečí, že Španělsko, Itálie, Portugalsko a Francie nedokážou kvůli vysoké nezaměstnanosti uskutečnit potřebné reformy. Uvedl to šéf německé divize ratingové agentury Standard and Poor's Torsten Hinrichs.

EUR - evropská měna
doporučujeme

"Vysoká nezaměstnanost ve Španělsku, Itálii a Francii je sociálně výbušná," řekl Hinrichs v rozhovoru pro dnešní vydání německého listu Neue Osnabrücker Zeitung. "Pro úsporná opatření je zapotřebí sociální konsensus. Vysoká nezaměstnanost tomu nepomáhá," dodal.

Lidé ve Španělsku a Portugalsku již podle Hinrichse prokázali, že jsou ochotni nést zátěž spojenou s úspornými opatřeními, což ale "nemůže pokračovat donekonečna". V Itálii navíc existuje nebezpečí, že "nová vláda by nemusela být dostatečně silná k uskutečnění reforem, které jsou stále nezbytné k posílení hospodářského růstu".

Počet lidí bez práce roste v Evropě i v Česku. V celé Evropské unii nemá místo skoro 26 milionů lidí, tedy téměř 12 procent občanů. Nejhůř jsou na tom mladí lidé. Důvodem vysoké nezaměstnanosti v eurozóně je recese evropské ekonomiky. Souhrnný výkon ekonomik zemí EU klesá. Do recese míří například Velká Británie a klesá třeba i česká ekonomika. Firmám a podnikům se nedaří, musejí propouštět a nenabírají nové zaměstnance.

Debatám o ekonomice v Evropské unii nyní dominuje otázka šetření. Kritické hlasy tvrdí, že za špatná čísla evropské ekonomiky může přehnaný důraz na úsporná opatření. Takové výčitky lze ostatně slyšet i na adresu české vlády – že škrtá příliš a tím přiškrtila utrácení českých domácností, domácí poptávku.

Na druhou stranu nikdo nenutí třeba Česko, Řecko nebo Itálii, aby šetřili tím, že zvyšují daně. Pro vlády je ovšem jednodušší zvýšit daně všem, než seškrtat výdaje a rozzlobit si tak různé zájmové skupiny. Tímto způsobem se ostatně konsolidují finance ve většině zemí Evropy, připomíná server rozhlas.cz.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německá ekonomika podle Bundesbank překonává propad způsobený pandemií

11.06.2021 12:32 Německá ekonomika překonává propad způsobený pandemií covidu-19. Letos i příští rok výrazně poroste…

Světová banka zlepšila odhad letošního růstu globální ekonomiky

08.06.2021 18:08 Světová banka (SB) dnes zlepšila odhad letošního růstu světové ekonomiky na 5,6 procenta z dříve…

Koronavirová krize na Slovensku nevedla k výraznějšímu nesplácení půjček

01.06.2021 12:00 Jen zlomek slovenských domácností, které po propuknutí koronavirové krize využily možnosti odkladu…

Trh práce v EU se patrně zotaví pomaleji než národní ekonomiky

26.05.2021 14:18 Trh práce v Evropské unii se z dopadů pandemie zřejmě zotaví později než ekonomika sedmadvacítky.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama