Kypr směřuje k bankrotu! Zachrání jeho banky Rusko?

Moskva - Kyperský ministr financí Michalis Sarris se chce dnes v Moskvě dohodnout na prodloužení a zlevnění dřívějšího úvěru od Ruska v částce 2,5 miliardy eur (64 miliard Kč). Ministr to řekl novinářům cestou na jednání se svým ruským protějškem Antonem Siluanovem.

EUR - evropská měna
doporučujeme

Kyperský parlament odmítl plán jednorázového zdanění vkladů u tamních bank. Ten je podmínkou k tomu, aby Kypr získal od eurozóny finanční pomoc ve výši 10 miliard eur (zhruba 256 miliard Kč).

Dav shromážděný před parlamentem po hlasování vypukl v jásot a skandování "Kypr patří svému lidu". "Hlas lidu byl vyslyšen," řekl agentuře Reuters 65letý demonstrující důchodce Andreas Miltiadu.

 

Bez pomoci hrozí středomořskému ostrovu státní bankrot. Kypr se chce zachránit "darováním" dvou bank Rusku.

"Doufáme v příznivý výsledek, s jistotou jej však předvídat nemůžeme," řekl Sarris podle agentury Reuters. Kypr požádal Rusko o pětileté prodloužení úvěru, který je podle původní smlouvy splatný v roce 2016. Žádá rovněž o snížení úrokové sazby z dosavadní úrovně 4,5 procenta.

Sarris také podle řeckých médií nabídne Rusku dvě své největší komerční banky Bank of Cyprus a Laiki Bank za symbolické jedno euro. Prodej bank je jednou z cest, jak zachránit instituce, které nutně potřebují miliardy eur na rekapitalizaci a na jejich sanaci ze státního rozpočtu Kypr nemá.

Podle deníku The Financial Times drží cizinci asi polovinu ze 68 miliard eur uložených v kyperských bankách. Mezi hlavní zahraniční vlastníky kyperských kont patří Britové Řekové a Rusové.

Podle ratingové agentury Moody's měly k 1. září loňského roku ruské firmy na Kypru přibližně 19 miliard dolarů (378 miliard Kč). Dalších asi 12 miliard dolarů mají v kyperských institucích uloženy ruské banky, informuje idnes.cz.

Témata: Kypr | Rusko | bankrot
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německá ekonomika podle Bundesbank překonává propad způsobený pandemií

11.06.2021 12:32 Německá ekonomika překonává propad způsobený pandemií covidu-19. Letos i příští rok výrazně poroste…

Světová banka zlepšila odhad letošního růstu globální ekonomiky

08.06.2021 18:08 Světová banka (SB) dnes zlepšila odhad letošního růstu světové ekonomiky na 5,6 procenta z dříve…

Koronavirová krize na Slovensku nevedla k výraznějšímu nesplácení půjček

01.06.2021 12:00 Jen zlomek slovenských domácností, které po propuknutí koronavirové krize využily možnosti odkladu…

Trh práce v EU se patrně zotaví pomaleji než národní ekonomiky

26.05.2021 14:18 Trh práce v Evropské unii se z dopadů pandemie zřejmě zotaví později než ekonomika sedmadvacítky.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama