Italský parlament šetří: Politici se vzdávají bytů i peněz! V Česku nemožné!

Řím - Nově zvolení předsedové obou komor italského parlamentu chtějí prosadit rázné provozní úspory a se šetřením začali sami u sebe: zkrátili si plat o třetinu a vzdali se i služebního bytu.

Ilustrační foto
doporučujeme

Laura Boldriniová a Pietro Grasso z vítězné středolevé koalice Piera Luigiho Bersaniho usilují o to, aby parlament fungoval s co nejskromnějším rozpočtem.

"Navrhli jsme program krácení všech nepodstatných výdajů a začali jsme sami u sebe," oznámili předsedové komor, kteří jsou ve funkcích teprve od soboty. Celkem hodlají ušetřit až polovinu nákladů a vyzvali zákonodárce, aby se i oni dobrovolně zřekli části platu.

Levicoví politici se svých povinností ujali ve zcela odlišném stylu, než bylo v této jihoevropské zemi dosud zvykem. Oba se chovají velmi neokázale a například Boldriniová po svém zvolení odmítla služební auto a na schůzku s prezidentem Giorgiem Napolitanem odešla pěšky. 

Bývalý sicilský prokurátor Pietro Grasso, který si udělal jméno bojem s organizovaným zločinem, zase oznámil, že nehodlá využívat rozlehlý byt v římském paláci Giustiniani.

Před rokem komise vedená šéfem italského statistického úřadu Enrikem Giovanninim přišla se zprávou, která dozajista způsobí v Itálii velký rozruch. Podle jejího závěru totiž patří italští poslanci mezi nejlépe placené zákonodárce v Evropě s platem 11.283 eur (290.000 korun) hrubého. K tomu zdarma létají, jezdí vlakem a požívají dalších výhod. To vše v době, kdy Itálie čelí přísným úsporným opatřením. Plat 630 členů dolní komory parlamentu tak přesahuje o 60 procent evropský průměr. Plat senátorů a jejich výhody jsou o trochu vyšší, konstatuje zpráva. S informací přišla Česká televize.

Tamní poslanci dostávají dalších 3503 eur (90.000 korun) na pokrytí cestovních a jiných nákladů kromě toho, že již zdarma cestují po železnici a letadly a neplatí dálniční poplatky. Jak připomíná Reuters, zpráva se objevila v době, kdy se v Itálii zvyšují daně a snižují penze, aby se snížilo zadlužení země.

To čeští politici se při pohledu na poslední výplatní pásku musí radovat. Dostali totiž o několik tisíc více než v předchozích měsících. Je to důsledek novely, díky které z náhrad nemusí odvádět sociální a zdravotní pojištění. Peníze tak neputují na důchody a zdravotní péči pro všechny občany, ale do peněženek zákonodárců, poznamenal server idnes.cz. 

Zvýšení platu kvituje například poslanec TOP 09 Jan Husák. Voliče by podle něj neměla primárně zajímat výše platů, ale to, co politici dělají. On sám se považuje za pilného poslance, protože předkládá řadu novel a zákonů. A protože jde o vysoce odborné věci, chce Husák peníze navíc využít pro placení konzultantů a rádců.

Většina poslanců ČSSD, stejně jako KSČM, se v prosinci k hlasování o vyšších platech nepřihlásila. Sice tím pro změnu nehlasovala, ale zároveň tímto krokem opoziční poslanci snížili kvórum. Pro přijetí změny tak stačilo pouhých 48 hlasů, nakonec se jich našlo 69, dodává idnes.cz.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Květnová inflace na Slovensku vystoupila na více než roční maximum 2,2…

15.06.2021 09:34 Meziroční míra inflace na Slovensku v květnu zrychlila tempo a z dubnové hodnoty 1,6 procenta…

Německá ekonomika podle Bundesbank překonává propad způsobený pandemií

11.06.2021 12:32 Německá ekonomika překonává propad způsobený pandemií covidu-19. Letos i příští rok výrazně poroste…

Světová banka zlepšila odhad letošního růstu globální ekonomiky

08.06.2021 18:08 Světová banka (SB) dnes zlepšila odhad letošního růstu světové ekonomiky na 5,6 procenta z dříve…

Koronavirová krize na Slovensku nevedla k výraznějšímu nesplácení půjček

01.06.2021 12:00 Jen zlomek slovenských domácností, které po propuknutí koronavirové krize využily možnosti odkladu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama