Lidé na Kypru se zlobí: Banky neotevřely ani dnes

Nikósie - Kyperské banky zůstanou podle nařízení ministerstva financí zavřené až do čtvrtka. Původní plán počítal s tím, že se většina otevře už v úterý. S odvoláním na kyperskou centrální banku o tom informovaly tiskové agentury.

Ilustrační foto
doporučujeme

Banky jsou kvůli finanční krizi již deset dnů uzavřeny. Původně měla většina z nich podle centrální banky otevřít již v úterý, až do čtvrtka měly zůstat zavřené pouze dva největší finanční ústavy v zemi - Laiki a Bank of Cyprus, které čeká sloučení.

Nyní však ministerstvo financí přišlo s novým nařízením. Podle agentury Reuters jej centrální banka zdůvodnila snahou zajistit "hladké fungování celého bankovního systému". Lidé si tak budou moci z bank vybírat peníze se zpožděním dalších dvou dnů.

Podle kyperského listu Kathimerini nemá pro znovu otevřené banky platit žádné omezení při výběru vkladů, což má prý napomoci co nejrychlejšímu obnovení důvěry v kyperské bankovnictví.

Pozorovatelé ale upozorňují, že krize otřásla důvěrou v kyperské bankovnictví, což by mohlo vést k hromadnému výběru vkladů.

Zemi zatím trápí nedostatek hotovosti. „Kdo je zvyklý nakupovat pro restauraci, tak když mu dojde hotovost, nemá z čeho nakoupit. Potom věřím, že kvůli tomu musí zavřít," říká pro rozhlas.cz paní Zdenka, která žije na Kypru 13 let.

Dál platí, že si klienti banl můžou vybrat z bankomatu nanejvýš 100 eur denně. O své vklady by lidé přijít neměli. Mnozí tomu ale nevěří. „Bůh ví, jestli banku ještě otevřou, je to horší a horší," stěžuje si klientka zadlužené Laiki Bank.

Ve čtvrtek by také měla začít fungovat nová banka, vytvořená ze dvou největších bank na ostrově. Její zdroje zaručí jednorázové zdanění nepojištěných vkladů nad sto tisíc euro, které by mělo být přibližně třicetiprocentní.

Témata: Kypr | banky | eurozóna
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německá ekonomika podle Bundesbank překonává propad způsobený pandemií

11.06.2021 12:32 Německá ekonomika překonává propad způsobený pandemií covidu-19. Letos i příští rok výrazně poroste…

Světová banka zlepšila odhad letošního růstu globální ekonomiky

08.06.2021 18:08 Světová banka (SB) dnes zlepšila odhad letošního růstu světové ekonomiky na 5,6 procenta z dříve…

Koronavirová krize na Slovensku nevedla k výraznějšímu nesplácení půjček

01.06.2021 12:00 Jen zlomek slovenských domácností, které po propuknutí koronavirové krize využily možnosti odkladu…

Trh práce v EU se patrně zotaví pomaleji než národní ekonomiky

26.05.2021 14:18 Trh práce v Evropské unii se z dopadů pandemie zřejmě zotaví později než ekonomika sedmadvacítky.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama