ČEZ si stěžuje u Evropské komise na bulharské úřady

Praha - Společnost ČEZ podala k Evropské komisi stížnost na bulharské úřady. Firma tvrdí, že způsob udělování a odebírání licencí a další postupy Bulharů mohou podle ní být v rozporu s bulharským i evropským právem, dokonce i se smlouvou o fungování Evropské unie.

371
doporučujeme

"Byli jsme nuceni k tomuto kroku přistoupit vzhledem k tomu, že opakovaně čelíme negativním zásahům ze strany bulharských institucí. Požádali jsme Evropskou komisi o nezávislé posouzení celé situace s cílem zajistit našim bulharským společnostem objektivní a spravedlivé postupy," vysvětlil postup energetického giganta ředitel divize distribuce a zahraničí Tomáš Pleskač.

Společnosti především vadí způsob zahájení odebírání licence, k němuž dal podle firmy popud bulharský premiér Bojko Borisov místo nezávislého regulačního úřadu. "K odebrání licence vyzýval rovněž generální prokurátor. Takové jednání je v rozporu s evropským právem, jehož jednotlivá opatření dosud nebyla implementována do bulharské legislativy, což vytváří podmínky pro narušování nezávislosti této instituce," uvádí firma.

Údajné chyby ČEZ přitom nejsou podle společnosti v bulharském právu vyjmenované jako důvody pro odebrání licence. "Ty musejí být velmi závažné, patří mezi ně ohrožení bezpečnosti dodávek elektřiny, soustavné porušování licenčních podmínek, neplnění pokynů regulátora nebo poskytnutí nesprávné informace při žádosti o licenci," stěžuje si ČEZ. Firma stále věří, že jednala podle všech platných zákonů. "Což mimo jiné potvrzují i veškeré účetní závěrky každoročně auditované renomovanou společností, které jsme vždy obdrželi bez jakýchkoliv výhrad," uzavřel Pleskač.

ČEZ dodává elektřinu do více než dvou milionů domácností a firem v západním Bulharsku, včetně hlavního města Sofie. V minulých měsících desítky tisíc Bulharů protestovaly ve více než 20 městech proti vysokým cenám elektřiny.

Podobně jako ČEZ protestuje i rakouská společnost EVN, které také hrozí ztráta licence. Hrozí mezinárodní arbitráží kvůli neochráněné investici.

O licenci už letos ČEZ přišel v Albánii.

Témata: ČEZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německá ekonomika podle Bundesbank překonává propad způsobený pandemií

11.06.2021 12:32 Německá ekonomika překonává propad způsobený pandemií covidu-19. Letos i příští rok výrazně poroste…

Světová banka zlepšila odhad letošního růstu globální ekonomiky

08.06.2021 18:08 Světová banka (SB) dnes zlepšila odhad letošního růstu světové ekonomiky na 5,6 procenta z dříve…

Koronavirová krize na Slovensku nevedla k výraznějšímu nesplácení půjček

01.06.2021 12:00 Jen zlomek slovenských domácností, které po propuknutí koronavirové krize využily možnosti odkladu…

Trh práce v EU se patrně zotaví pomaleji než národní ekonomiky

26.05.2021 14:18 Trh práce v Evropské unii se z dopadů pandemie zřejmě zotaví později než ekonomika sedmadvacítky.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama