Agentura Moody's zhoršila výhled úvěrového ratingu Francie

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service zhoršila výhled hodnocení úvěrové spolehlivosti Francie z pozitivního na stabilní. Signalizovala tak, že zlepšení ratingové známky ze současného stupně Aa2 v dohledné době nechystá. Agentura svůj krok zdůvodnila nedostatečným opatření k zajištění zřetelně sestupného trendu v poměru francouzského dluhu k výkonu ekonomiky.

Moody´s, ratingová agentura
doporučujeme

Finanční pozice Francie se podle Moody's nezlepší v takovém rozsahu, jak agentura předpokládala, když Francii v květnu 2018 pozitivní výhled ratingu přiznala.

Francouzská ekonomika v posledním čtvrtletí loňského roku překvapivě klesla o 0,1 procenta, hospodářskou aktivitu zasáhly zejména rozsáhlé protesty proti penzijní reformě. Podle Moody's není vzhledem k přetrvávajícímu sociálnímu napětí pravděpodobné, že by francouzská vláda ve zbývajícím funkčním období dokázala dosáhnout svých rozpočtových cílů.

Agentura ale zároveň uvedla, že veřejný dluh Francie je navzdory vysoké úrovni udržitelný a že pravděpodobně udržitelný zůstane i v případě, že centrální banky začnou zvyšovat úrokové sazby. Dodala, že Francie je velmi málo citlivá na politické či externí šoky.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému státu či jinému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu. Čím je rating vyšší, tím lépe je dlužník vnímám v očích věřitelů a tím je i pravděpodobnější, že si bude schopen zajistit levnější půjčky.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do Chorvatska zavítalo v červenci 2,4 milionu turistů. Víc, než se čekalo

04.08.2020 17:01 V červenci přijelo do Chorvatska 2,44 milionu turistů, kteří stojí za 18,6 milionu přenocování,…

Google chce převzít firmu Fitbit. Evropská komise má výhrady, plán…

04.08.2020 16:52 Evropská komise (EK) začala podrobně zkoumat plán amerického technologického gigantu Googlu koupit…

Koronakrize zasáhla firmu Booking.com, bude propouštět po celém světě

04.08.2020 14:45 Společnost Booking.com, která přes své internetové stránky zprostředkovává rezervaci ubytování,…

EasyJet má vysokou ztrátu, zájem o létání už se ale zvyšuje

04.08.2020 10:46 Britský nízkonákladový letecký přepravce easyJet vykázal za třetí čtvrtletí svého finančního roku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama