AstraZeneca expanduje. Za miliardy dolarů hodlá koupit farmaceutickou firmu Alexion

Britská farmaceutická firma AstraZeneca kupuje za 39 miliard USD (téměř 849 miliard Kč) amerického výrobce léků Alexion Pharmaceuticals. Akvizicí chce posílit svoji pozici v oblasti imunologie a vzácných onemocnění, uvedla agentura Reuters.

AstraZeneca
doporučujeme

AstraZeneca patří mezi firmy, které vyvíjejí vakcínu proti covidu-19. Akvizice se uskuteční částečně v hotovosti a částečně v akciích. Dohodu již schválily správní rady obou firem, hlasovat o ní budou ještě akcionáři a povolit ji musí regulační úřady. Spojení by mohlo být dokončeno ve třetím čtvrtletí 2021.

Akciím společnosti Alexion se v posledních letech příliš nedařilo a jejich výkonnost naznačovala, že by se firma mohla stát cílem převzetí. Investiční fond Elliott Management, který poprvé investoval do Alexionu v roce 2017, již několik měsíců na firmu tlačil, aby si našla kupce.

AstraZeneca chce převzetím Alexionu rozšířit nabídku svých léků, která je v poslední době zaměřena hlavně na léky na rakovinu. Dostane se také do jedné z nejdynamičtějších oblastí farmaceutického průmyslu, kterým je trh s léky na vzácná onemocnění. Alexion je jedním z předních prodejců léků na vzácná onemocnění. Jeho nejprodávanější produkt Soliris léčí vzácné onemocnění krvetvorby, které se jmenuje paroxysmální noční hemoglobinurie.

Léky na vzácná onemocnění jsou pro výrobce atraktivní, protože nepotřebují velkou prodejní sílu a mohou si za ně účtovat vysoké částky, které jsou zdravotní pojišťovny obvykle ochotné platit, protože mají jen několik málo pacientů vyžadujících tuto léčbu, uvedl list The Wall Street Journal. Na tento trh v posledních letech vstoupily i jiné firmy. V roce 2018 se Takeda Pharmaceutical dohodla na koupi firmy Shire za 62 miliard USD a v roce 2017 Johnson & Johnson oznámil koupi firmy Actelion za 30 miliard USD.

AstraZeneca vyvinula společně s Oxfordskou univerzitou vakcínu proti covidu-19, kterou hodnotí britské a kanadské regulační orgány. Konkurenční vakcína firem Pfizer a BioNTech již získala povolení pro nouzové použití v USA. Slibné výsledky má také vakcína americké biotechnologické společnosti Moderna.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Škoda Auto si upevnila pozici jedničky na slovenském trhu

15.01.2021 16:15 Automobilka Škoda Auto si loni upevnila pozici jedničky na slovenském trhu s novými osobními vozy s…

Německý úřad schválil okamžité pokračování výstavby Nord Stream 2

15.01.2021 15:16 Aktualizováno Spolkový úřad pro lodní dopravu a hydrografii (BSH) schválil okamžité pokračování výstavby…

Dieselgate: Soud zastavil řízení s bývalým šéfem VW obviněným z manipulace

15.01.2021 13:40 Soud v německém Braunschweigu zastavil trestní řízení s bývalým šéfem německého automobilového…

Německo má poprvé od roku 2011 schodek rozpočtu, propad HDP není tak…

14.01.2021 14:14 Aktualizováno Německo má kvůli dopadům koronavirové krize poprvé od roku 2011 schodek rozpočtu. Za loňský rok…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama