Berlín otevřel nové letiště Willyho Brandta, přistála na něm první dvě letadla

S devítiletým zpožděním se dnes otevřelo nové berlínské letiště Willyho Brandta. Nový letecký uzel jako první přijal dva stroje společností Lufthansa a easyJet, které přistály takřka souběžně. Proti zprovoznění terminálu 1, který je středobodem nového letiště, dnes demonstrovaly stovky klimatických aktivistů a také lidí nespokojených s hlučností letecké dopravy.

Lufthansa, ilustrační fotografie

Na jižní dráhu, která bude uvedena oficiálně do provozu až 4. listopadu, nejprve dosedl zvláštní let easyJet s kódem EJU 3110 z berlínského Tegelu. Číslice 3110 odkazuje na 31. října. Jen několik minut poté na severní ranveji přistál zvláštní let Lufthansy z Mnichova. 

"S letištěm Willyho Brandta dostává východ Německa leteckou infrastrukturu, která je dobrým základem pro nadcházející desetiletí. Na tento den museli lidé v regionu hlavního města dlouho čekat," řekl dnes šéf letiště Engelbert Lütke Daldrup. Radost z otevření vyjádřil i braniborský premiér Dietmar Woidke: "Mám radost, že letiště je konečně v provozu."

"Letiště Berlín Braniborsko je připojeno k síti. Pro metropolitní region, především pro Berlín, je tento důležitý krok spojen s velkými změnami, neboť za pár dní se uzavře letiště Tegel," prohlásil berlínský primátor Michael Müller, který použil oficiální jméno letiště. To zní Letiště Willyho Brandta Berlín Braniborsko.

Německý ministr dopravy Andreas Scheuer uvedl, že doufá, že nové letiště přiroste Berlíňanům k srdci tak, jako se to podařilo Tegelu. Dodal, že si přeje, aby se letiště Willyho Brandta stalo mezinárodním dopravním uzlem.

Již v pátek byla na letišti odhalena zeď s citátem někdejšího západoněmeckého kancléře Willyho Brandta, po němž je vzdušný přístav pojmenován. "Pokud bych měl říct, co je pro mě vedle míru nejdůležitější, pak bych odpověděl, že svoboda," prohlásil Brandt v roce 1987, když odcházel z čela sociální demokracie SPD. Tento citát nyní vítá pasažéry v terminálu 1.

O rozruch se dnes dopoledne na letišti postarali klimatičtí aktivisté, kteří zablokovali vstup k terminálu 1. Několik demonstrantů se také na lanech spustilo z ochozů u letiště. Další protesty jsou svolány do centra Berlína i k Tegelu.

Německou metropoli doposud obsluhovala dvě letiště - Tegel na severozápadě a Schönefeld na jihovýchodě. Zatímco na Tegelu kvůli koronaviru již tak omezený provoz definitivně skončí 8. listopadu, Schönefeld, nyní pojmenovaný jako terminál 5 letiště Willyho Brandta, bude sloužit nízkonákladovým aerolinkám. V budoucnu po dokončení plánovaného terminálu 3 vedle terminálu 1 se počítá s jeho uzavřením. Zda se tak stane kolem roku 2030, jak se původně předpokládalo, není ovšem kvůli krizi jasné.

Terminál 5, tedy původní Schönefeld, není s ústředním terminálem 1 spojen pěší cestou, cestující tak musí využít železnici či autobus.

Nové letiště, které leží na jihu německé metropole na braniborském území, se začalo budovat před 14 lety. Zprovoznění bylo původně plánováno na rok 2011, ale termín byl několikrát odložen. Stavba zatím přišla podle médií nejméně na deset miliard eur (274 miliard korun).

Prodej nových osobních aut je na Slovensku nižší než před covidem

15.10.2021 16:28 Prodej nových osobních automobilů na Slovensku se za první tři čtvrtletí letošního roku meziročně…

Volkswagen údajně zvažuje, že zruší 30 tisíc pracovních míst

13.10.2021 13:11 Aktualizováno Německá automobilka Volkswagen uvažuje o zrušení až 30.000 pracovních míst, aby snížila náklady a…

Tempo růstu ekonomické aktivity v členských zemích bude nadále mírné

12.10.2021 12:12 Tempo růstu ekonomické aktivity v zemích Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD)…

Důvěra investorů v německou ekonomiku pátý měsíc za sebou klesla

12.10.2021 12:03 Důvěra investorů v německou ekonomiku se v říjnu opět zhoršila, pokles vykázala už pátý měsíc za…

Pravidla Applu omezují konkurenci a narušují hospodářskou soutěž, míní…

07.10.2021 14:41 Nizozemský antimonopolní úřad dospěl k závěru, že pravidla americké technologické společnosti Apple…

Facebooku hrozí v Rusku pokuta až deset procent z obratu za ignorování…

30.09.2021 15:43 Americká internetová společnost Facebook čelí v Rusku pokutě až do deseti procent z ročního obratu…

Britská ekonomika se ve druhém čtvrtletí překvapivě zotavila

30.09.2021 09:37 Britská ekonomika se ve druhém čtvrtletí zotavila více, než se předpokládalo. Podle konečných údajů…

Zdražování energie a výpadky v zásobování zřejmě příští rok poleví

27.09.2021 18:21 Evropská centrální banka (ECB) má důvody předpokládat, že růst cen energií a výpadky v…

Gazprom je připraven zvýšit dodávky plynu do Evropy, tvrdí Kreml

26.09.2021 14:19 Ruský plynárenský gigant Gazprom je připraven zvýšit dodávky zemního plynu do Evropy a uzavírat…

Dopad zdražování může být delší než dopad covidu-19, obává se Lagardeová

24.09.2021 08:59 Dopad vysokých cen energií na evropskou ekonomiku může mít delší trvání než nynější výpadky…

Související:

Právě se děje

reklama