Boris Johnson chce zahájit obchodní jednání s USA do dvou týdnů

Britský premiér Boris Johnson je připraven zahájit jednání o obchodní smlouvě se Spojenými státy do dvou týdnů. V neděli to napsal server The Telegraph, podle nějž je tento krok pokusem, jak zesílit tlak na Evropskou unii. Někteří unijní představitelé totiž zpochybňují možnost, že by obdobná smlouva s EU mohla být dohodnuta před koncem letošního roku.

Přidejte svůj názor

Boris Johnson
doporučujeme

Příští týden, přesněji 2. března, chce Johnson podle The Telegraph zveřejnit mantinely, ve kterých se rozhovory budou pohybovat, takzvané red lines. Podle serveru se tak britská vláda vyhradí například proti požadavku Spojených států umožnit americkým farmaceutickým společnostem větší přístup na britský trh.

Johnson by se měl setkat s americkým prezidentem Donaldem Trumpem v červnu. Trump už dříve uvedl, že je přesvědčen, že Británie a Spojené státy po brexitu budou mít kvalitní obchodní dohodu. Její uzavření by podle něj mohlo být rychlé, ačkoli většina obchodních dohod se dojednává roky.

Vývoz z USA do Británie se ve finančním roce do konce loňského dubna zvýšil o 14 procent na 78,27 miliardy liber (zhruba 2,3 bilionu Kč). Spojené státy tak v uplynulém finančním roce poprvé od začátku tohoto století vystřídaly Německo na pozici největšího exportéra do Británie.

Spojené království na konci ledna opustilo Evropskou unii, Londýn proto rozvíjí obchodní svazky mimo Evropu. V druhé polovině ledna uzavřel 11 obchodních dohod s africkými zeměmi v hodnotě šesti miliard liber (přes 176 miliard Kč). Británie bude v přechodném období do konce roku součástí celní unie a jednotného evropského trhu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320

03.04.2020 15:48 Evropský výrobce letadel Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby svých nejprodávanějších letadel…

Řetězec Aldi si v Itálii objednal speciální vlaky, do Německa vezou tuny…

03.04.2020 07:47 Německý diskontní řetězec Aldi si objednal několik speciálních vlaků, aby jimi z Itálie do spolkové…

Italský průmysl drtivě odnese epidemii koronaviru, naznačují odhady

02.04.2020 17:21 Italský průmysl se v březnu propadl oproti předchozímu měsíci o 16,6 procenta - nejvíce od roku…

Česká opatření pro pendlery způsobují problémy firmám v Bavorsku

02.04.2020 15:26 Aktualizováno Vážné komplikace mnoha bavorským firmám způsobují zpřísněná opatření, k nimž Česká republika…

Související:

Právě se děje

Další zprávy