Bratislava se potýká s nedostatkem nových bytů, ceny závratně rostou

Slovenská metropole se loni potýkala s rekordním nedostatkem nových bytů v novodobé historii, který vedl k růstu cen bydlení v novostavbách na nová maxima. Vyplývá to z analýzy společnosti Bencont Investments. Situace v Bratislavě podle společnosti kopírovala dřívější vývoj v Praze, kde byty rovněž výrazněji zdražily.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Bratislava, Holý vrch
doporučujeme

Průměrná cena bytu v bratislavských novostavbách v přepočtu na metr čtvereční plochy loni poprvé vystoupala nad 3000 eur (75.450 Kč), a překonala tak dřívější rekord z roku 2008, tedy ještě před globální ekonomickou krizí. Na konci roku 2019 ceny stouply v průměru na 3237 eur (zhruba 81.400 Kč) za metr čtvereční, loni se meziročně zvýšily o 11,3 procenta.

Nabídka bytů v novostavbách v Bratislavě v průběhu loňska klesla pod hranici 2000 volných bytů a těsně nad tuto úroveň se vrátila až v posledním čtvrtletí. Situace s volnými byty tak byla nejhorší od začátku rozvoje trhu s bydlením ve slovenské metropoli na začátku 21. století. Stávající nabídka dosahuje jen zhruba 65 procent úrovně z let 2012 až 2014, kdy realitní trh v Bratislavě dosáhl svého dna.

Loni situace na bratislavském realitním trhu kopírovala podle analýzy vývoj v Praze v letech 2017 a 2018. "Počet projektů se stavebními povoleními se vyčerpal a komplikovaný, velmi zdlouhavý proces vyřizování nových povolení nedovolil výstavbu dalších projektů. Počet volných bytů ubýval, dokud nedosáhl dna a v důsledku nízké nabídky došlo k prudkému cenovému růstu přesahujícímu inflaci," uvedl hlavní analytik Bencont Investments Rudolf Bruchánik.

V posledním čtvrtletí loňského roku až 70 procent prodaných bytů v novostavbách v Bratislavě tvořily jedno a dvoupokojové byty, mezi nimi i byty s cenou do 100.000 eur (2,5 milionu Kč). Nabídka takových nových bytů v Bratislavě podle analýzy prakticky už neexistuje a na trhu chybějí takzvané startovací byty.

Bencont Investments předpokládá i letos další růst cen nemovitostí v Bratislavě, kde je ze všech slovenských regionů nejvyšší životní úroveň a také nejvyšší ceny bydlení. Díky nízkým úrokovým sazbám je investice do nemovitosti stále výhodná a mnoho kupujících dává této možnosti přednost před bydlením v pronájmu, uvádí Bencont.

V Praze zlom v cenovém růstu novostaveb nastal v polovině roku 2015. Zatímco tehdy nové byty zdražily za dva roky o 2,3 procenta, od té doby stouply ceny o 90 procent. Jako příčiny výrazného zdražování analytici uvádějí pomalé povolování staveb, rostoucí ceny pozemků, stavebních prací a materiálů. Dále zmiňují vysoké daňové zatížení nebo zbytečné technické požadavky. Důvodem ale může být i vysoká poptávka po bytech využívaných za účelem krátkodobého ubytování typu Airbnb.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Berlíně začal platit zákon zmrazující nájemné, jeho odpůrci hovoří o…

23.02.2020 18:03 V Berlíně dnes vstoupil v platnost zákon, který na pět let zmrazuje nájemné u zhruba 1,5 milionu…

Evropa chce rychle zavést globální digitální daň, ve hře je 100 miliard…

22.02.2020 17:01 Německo, Francie a další evropské země se snaží prosadit rychlou globální daňovou reformu, která by…

Agentura Moody's zhoršila výhled úvěrového ratingu Francie

22.02.2020 15:05 Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service zhoršila výhled hodnocení úvěrové…

Bulharsko v červenci rozhodne o proceduře zavedení eura

21.02.2020 17:42 Žádost Bulharska o vstup do mechanismu směnných kurzů ERM-2, který je jakousi čekárnou na členství…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama