Británie si rekordně půjčuje, veřejný dluh dosáhl 103,5 procenta HDP

Britská vláda si v prvním fiskálním pololetí kvůli pandemii způsobené šířením nového koronaviru půjčila rekordních 208,5 miliardy liber (6,2 bilionu Kč). Veřejný dluh tak dosáhl 2,06 bilionu liber (61,3 bilionu Kč), což bylo 103,5 procenta hrubého domácího produktu (HDP). To představuje nejvyšší podíl dluhu na výkonu ekonomiky od roku 1960, uvedla dnes agentura Reuters.

Britské libry
doporučujeme

Jen v září, které bylo posledním měsícem fiskálního pololetí, si vláda půjčila 36,1 miliardy liber, informuje BBC. To je asi o 2,5 miliardy více, než očekávali analytici. Podle srpnových odhadů Úřadu pro rozpočtovou odpovědnost (OBR) si v celém finančním roce, který skončí 31. března, vláda půjčí rekordních 372 miliard liber, což bude 18,9 procenta HDP.

Veřejný dluh Británie letos v květnu poprvé překonal hranici 100 procent HDP a v červenci poprvé překročil dva biliony liber. Ministr financí Rishi Sunak tento měsíc varoval, že Británie bude v důsledku rychlého růstu zadlužení citlivější na budoucí růst úrokových sazeb. Dodal nicméně, že současnou prioritou vlády je podpora ekonomiky.

Mezinárodní ratingová agentura Moody's minulý týden zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti Británie o jeden stupeň na úroveň Aa3. Poukázala na negativní hospodářské a rozpočtové dopady pandemie covidu-19 a také na dopady brexitu. Moody's tak nyní hodnotí Británii stejnou ratingovou známkou jako Českou republiku.

Moody's uvedla, že Británie ztratila rozpočtovou disciplínu a že její zadlužení se pravděpodobně nebude rychle snižovat. Britská vláda nicméně reagovala prohlášením, že neměla jinou možnost, než zvýšit výdaje, aby zmírnila dopady pandemie. "V průběhu času, až se ekonomika zotaví, podnikne vláda nezbytné kroky k zajištění dlouhodobého zdraví veřejných financí," uvedl mluvčí britského ministerstva financí.

Britská ekonomika ve druhém čtvrtletí klesla ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 19,8 procenta. Země se tak poprvé po 11 letech dostala do recese, která se charakterizuje jako dvě čtvrtletí hospodářského poklesu za sebou.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Apple dostal v Itálii vysokou pokutu, kvůli agresivním praktikám při…

30.11.2020 13:25 Italský antimonopolní úřad vyměřil americké technologické společnosti Apple pokutu deset milionů…

Britské firmy nesmí od září instalovat do 5G zařízení od Huawei

30.11.2020 12:13 Britské telekomunikační firmy nesmějí od září příštího roku instalovat do sítí páté generace (5G) v…

Gazprom se propadl do hluboké ztráty, rubl kvůli pandemii výrazně oslabil

30.11.2020 10:18 Ruská plynárenská společnost Gazprom se ve třetím čtvrtletí propadla do ztráty 251,3 miliardy rublů…

Britští obchodníci vytáhli proti lockdownu, odvolávají se na Magnu Chartu…

28.11.2020 09:04 Aktualizováno Britští majitelé obchodů, kteří nesouhlasí s celostátní uzávěrou kvůli koronaviru, se odvolávají na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama