Britská centrální banka úroky nezměnila

Britská centrální banka dnes v souladu s očekáváním ponechala svou základní úrokovou sazbu beze změny na 0,75 procenta. Dva členové měnového výboru však překvapivě hlasovali pro snížení sazby, a to kvůli známkám prohlubujícího se útlumu ekonomiky. Britská libra následně sestoupila na dvoutýdenní minimum vůči americkému dolaru.

Přidejte svůj názor

Velká Británie
doporučujeme

Britská centrální banka se zatím nepřipojila ke snižování úrokových sazeb, ke kterému přikročily Evropská centrální banka (ECB) i americká centrální banka (Fed). Britská ekonomika se přitom potýká s přetrvávající nejistotou kolem připravovaného odchodu země z Evropské unie i se zpomalováním globálního hospodářského růstu, za kterým stojí především obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou.

Analytici podle průzkumu agentury Reuters předpokládali, že dnešní rozhodnutí devítičlenného měnového výboru o zachování základní úrokové sazby na dosavadní úrovni bude jednohlasné. Michael Saunders a Jonathan Haskel dnes ale jako první členové výboru od srpna 2016 hlasovali pro snížení sazby.

Saunders a Haskel svůj postoj zdůvodnili známkami zhoršujících se podmínek na trhu práce a hospodářskými riziky spojenými s brexitem a s vývojem globální ekonomiky. Další členové výboru navíc uvedli, že by snížení úroků zvážili v případě, že by rizika spojená s brexitem a globální ekonomikou přetrvávala.

"Pokud se globální růst nestabilizuje nebo bude pokračovat nejistota kolem brexitu, mohlo by být zapotřebí, aby měnová politika podpořila předpokládané oživení hospodářského růstu a inflace v Británii," píše se ve shrnutí z diskuze výboru.

Analytika Petera Dixona ze společnosti Commerzbank posun postoje některých členů měnového výboru banky k uvolňování měnové politiky nepřekvapil. Nepředpokládá však, že by snížení úroků v brzké době v měnovém výboru získalo většinovou podporu.

Hrubý domácí produkt (HDP) Británie se v letošním druhém čtvrtletí snížil o 0,2 procenta. Vykázal tak první pokles od roku 2012. To vyvolalo obavy z recese, která se obvykle definuje jako alespoň dvě čtvrtletí hospodářského poklesu za sebou. Údaje o vývoji HDP ve třetím kvartálu zveřejní britský statistický úřad v pondělí.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německá pobočka cestovky Thomas Cook končí. Co bude s českou CK Neckermann?

21.11.2019 15:49 Německá pobočka zkrachovalé britské cestovní kanceláře Thomas Cook příští týden ukončí svou činnost…

Tři německé automobilky dostaly tučnou pokutu. Uzavřely nezákonný pakt

21.11.2019 13:33 Německý kartelový úřad uložil třem velkým automobilkám BMW, Volkswagen a Daimler úhrnnou pokutu 100…

Ruské aerolinky si zoufají. Kvůli Putinovi už přišly o miliardy

21.11.2019 09:29 Asi 3,2 miliardy rublů (asi 1,15 miliardy Kč) stál šestici největších ruských leteckých společností…

Brusel se mračí. Osm států dostalo varování kvůli rozpočtu, problém má…

20.11.2019 14:46 Evropská komise dnes varovala osm států eurozóny včetně Slovenska, že jim příští rok hrozí porušení…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama