Bulharsko výrazně snížilo DPH na jídlo v restauracích

Bulharsko ode dneška snížilo na devět z dosavadních 20 procent daň z přidané hodnoty (DPH) na jídlo v restauracích. Oblíbená letní destinace mimo jiné i českých turistů tak chce pomoci ekonomice zasažené koronavirem. Centrální úřad pro výběr daní ale s poklesem cen pro koncové zákazníky téměř nepočítá, uvedl dnes podle agentury DPA jeho mluvčí.

Restaurace, ilustrační foto
doporučujeme

Nižší DPH se nově vztahuje i na dětskou výživu, dětské pleny a na knihy. Supermarkety uvedly, že toto zboží skutečně zlevní.

Krizové opatření má zůstat v platnosti do konce příštího roku. Na jídla a nápoje, které si zákazník odnáší s sebou, a na donáškové služby se nižší daň ale vztahovat nebude. Také lihoviny, pivo a víno podávané v restauracích se budou i nadále danit 20 procenty.

Bulharská vláda očekává, že ekonomika letos klesne o tři procenta. Evropská komise (EK) je však pesimističtější a odhaduje, že propad hrubého domácího produktu (HDP) letos dosáhne 7,2 procenta.

Pomoci svým ekonomikám zasaženým šířením nemoci covid-19 se snížením DPH snaží i další země. K 1. červenci se tato daň na půl roku snižuje v Německu. Vyšší sazba klesne z 19 na 16 procent, snížená pak ze sedmi na pět procent. Jít opačným směrem se pak rozhodla Saúdská Arábie. Ta bojuje kromě nemoci covid-19 i s nižšími cenami ropy, a DPH proto k dnešnímu dni ztrojnásobila na 15 procent.

V České republice od 1. května začala platit novela zákona, schválená ještě před pandemií, která vedle točeného piva podávaného v restauracích přeřazuje do nejnižší desetiprocentní sazby DPH služby s vysoký podílem lidské práce. Jde například o služby kadeřníků, opravy jízdních kol, oděvů nebo úklidové služby.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirem zkoušená Itálie chystá "matku všech reforem". Politolog je…

09.07.2020 00:01 NÁZOR - "Poprvé jsem slyšel italského politika slibovat omezení byrokracie, když mi bylo 13," píše…

Ekonomický problém jménem Itálie. Analytik popsal, čeho se bojí trhy

08.07.2020 22:06 Aktualizováno NÁZOR - Evropští lídři se mají příští týden sejít v Bruselu, přičemž vkládají naději do záchranného…

Francouzská ekonomika se podle expertů ve třetím čtvrtletí silně oživí

08.07.2020 14:00 Francouzská ekonomika se ve druhém čtvrtletí kvůli negativním dopadům šíření koronaviru proti…

Polské doly po přestávce vynucené koronavirem zase těží naplno

07.07.2020 13:31 Po třítýdenní přestávce vynucené koronavirem se uhelné doly polských státních společností PGG a JSW…

Související:

Právě se děje

Další zprávy