Bundesbank: K plnému oživení ekonomiky možná bude potřeba vakcína

Německá ekonomika by měla v létě výrazně oživit po jarním propadu způsobeném pandemií nemoci covid-19. K úplnému hospodářskému zotavení ale zřejmě bude zapotřebí vakcína proti novému koronaviru. Ve své měsíční zprávě o hospodářské situaci to dnes uvedla německá centrální banka. Německo je největší ekonomikou v Evropě a také největším obchodním partnerem České republiky.

Sídlo Deutsche Bank
doporučujeme

Německá ekonomika se ve druhém čtvrtletí kvůli koronavirové krizi propadla ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 10,1 procenta. Zaznamenala tak nejvýraznější pokles od roku 1970, kdy se začaly čtvrtletní údaje sledovat.

Ekonomická aktivita už se ale zotavuje díky uvolňování opatření proti šíření viru. K oživení přispěla i rozsáhlá opatření německé vlády na podporu hospodářského růstu.

"Po silném propadu v prvním pololetí by mohla německá ekonomika v letním čtvrtletí zažít velmi silný růst," uvedla Deutsche Bundesbank, jak zní oficiální název německé centrální banky. "Výrazné a široké oživení celkového výkonu ekonomiky, které začalo už po dubnovém dosažení dna, bude z dnešního pohledu pokračovat," dodala.

Bundesbank nicméně varovala, že pandemie nemoci covid-19, kterou nový koronavirus způsobuje, stále není z globálního hlediska pod kontrolou. To bude mít negativní vliv na německý export a průmyslovou výrobu.

"Bude to pravděpodobně stát v cestě úplnému oživení poptávky po německých průmyslových výrobcích," uvedla centrální banka. "Dokud nebude k dispozici účinné lékařské řešení, jako je vakcinace, zůstane ekonomická aktivita omezená také v některých částech domácího sektoru služeb," dodala Bundesbank.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky

25.09.2020 15:29 Očekávání německých exportérů se v září vyšplhala na nejlepší úroveň za téměř dva roky. Optimismus…

Vláda schválila pravidla pro kurzarbeit, mohla by platit od listopadu

25.09.2020 09:17 Aktualizováno Vláda schválila nová pravidla kurzarbeitu. ČTK to sdělil premiér Andrej Babiš (ANO). Zkrácená práce…

Kurzarbeit zavede i Británie. Všechny firmy ale zachránit nelze, varuje…

24.09.2020 16:13 Britská vláda od listopadu na půl roku podpoří kurzarbeit, nemůže ale zachránit všechny firmy a…

Německo má koronavirový šok za sebou? Podnikatelská důvěra vzrostla pátý…

24.09.2020 12:03 Podnikatelská důvěra v Německu v září vzrostla pátý měsíc po sobě. Vyplývá to z dnešních dat…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama