Česká opatření pro pendlery způsobují problémy firmám v Bavorsku

Vážné komplikace mnoha bavorským firmám způsobují zpřísněná opatření, k nimž Česká republika přistoupila kvůli takzvaným pendlerům, tedy zaměstnancům, kteří za prací každý den dojíždějí přes hranici. Vyplývá to z vyjádření bavorského ministerstva hospodářství pro ČTK, podle něhož musí řada firem omezovat výrobu nebo ji zcela utlumit. Uzavírání evropských hranic dnes jako fatální signál kritizoval šéf německého ekonomického institutu DIW Marcel Fratzscher.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Kvůli koronaviru se na státní hranice vrátily kontroly
doporučujeme

V Německu je podle zdejších úřadů práce zaměstnáno na 35.000 Čechů, kteří sem každodenně dojíždí do práce. Zdaleka nejvíc jich pracuje právě v Bavorsku - 23.350. Podle ministerstva hospodářství působí čeští občané v celé řadě oborů, a proto jsou českými opatřeními postiženy například stavební a strojírenské podniky, firmy v oblasti elektrotechniky nebo topenářství. Velký dopad je znát také v potravinářské oblasti, ať už jde o řeznictví nebo třeba pekárny.

Kolik českých pendlerů nyní do Bavorska za prací nejezdí, ministerstvo hospodářství neuvedlo, podle všeho se ale jedná o mnoho tisíc lidí. Nasvědčuje tomu i odhad Rity Röhrlové, zemské radní v bavorském okresu Regen, podle níž zhruba dvě třetiny z 1100 zdejších českých pracovníků zůstaly v nejisté situaci doma. "Má to extrémní dopady," řekla minulý týden ČTK představitelka okresu, který leží bezprostředně u českých hranic poblíž Železné Rudy.

Pendleři s výjimkou těch, kteří pracují ve zdravotnictví a sociálních službách, nemohou nyní za prací do Německa vyjet na méně než 21 dní a po návratu do ČR je čeká povinná dvoutýdenní karanténa.

"Zpřísněná pravidla pro pendlery znamenají pro firmy velký zásah a značné dodatečné náklady," tlumočilo bavorské ministerstvo hospodářství postoj obchodní komory regionu Horní Falc, který sousedí s Českem. Například v logistických firmách zde čeští zaměstnanci tvoří i přes 50 procent všech pracovníků, v průmyslu a službách někdy až 30 procent.

"Řada firem je nucena omezit části produkce nebo některé zcela uzavřít," uvedla také obchodní komora. Zdůraznila, že některé firmy Čechy zaměstnávají už více než 25 let. "Uzavření hranic nesmí být dlouhodobým řešením, protože by mnoha firmám v regionu bez českých spolupracovníků hrozilo uzavření provozu," míní.

S tím, že dopady omezení budou jen dočasné, počítá řemeslnická komora pro oblast Dolního Bavorska a Horní Falce, která upozorňuje i na to, že problémy mají nejen pendleři, ale třeba také německé firmy, které mají zakázky v Česku.

Velmi kriticky opatření Česka, ale i dalších evropských zemí vidí šéf ekonomického institutu DIW Fratzscher. Vedle jejich hospodářské škodlivosti mu vadí také to, že jsou fatálním signálem o Evropě a společných evropských hodnotách. "Je to signál, že se každý stará především o sebe," řekl dnes zahraničním novinářům v Berlíně.

Omezení, která zavedla Česká republika, jsou podle něj hospodářským problémem jak pro Česko, tak i pro Německo. "Věřím a doufám, že politici tato opatření uvolní nebo úplně odstraní," poznamenal.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Dobrý den a vítejte." Restaurace v době koronaviru nepohrdne roboty +VIDEO

31.05.2020 09:49 Shaosong Hu loni na podzim v Číně viděl, jak tam jídlo servírují roboti. Řekl si, že přesně to chce…

Protest před továrnou automobilky Renault: Tisíce lidí se bouří proti…

30.05.2020 15:41 Několik tisíc lidí dnes před továrnou automobilky Renault ve francouzském městě Maubeuge…

Lufthansa dostane záchranný balíček za miliardy eur, Německo a Brusel se…

30.05.2020 15:36 Německá vláda se dohodla s Evropskou unií ohledně záchranného balíčku devět miliard eur (přes 242…

Zahájení provozu německé elektrárny Datteln 4 provázely protesty

30.05.2020 15:02 Dnešní zahájení provozu německé uhelné elektrárny Datteln 4 provázely hlasité, ale pokojné protesty…

Související:

Právě se děje

Další zprávy