Česko si mírně polepšilo v žebříčku digitální konkurenceschopnosti

Česká republika si polepšila v žebříčku digitální konkurenceschopnosti o dvě místa, z loňské 37. pozice letos postoupila na 35. místo z více než šesti desítek hodnocených zemí. Smazala tak částečně nepříznivý vývoj z loňského roku, kdy klesla o čtyři místa.

Ilustrační foto
doporučujeme

Ukázaly to dnes zveřejněné údaje švýcarského institutu IMD, který žebříček sestavuje. Kvůli pandemii covidu-19 bude mít digitální konkurenenceschopnost čím dál větší roli v ekonomickém vývoji zemí, soudí autoři zprávy.

Mezi přednosti České republiky patří například rozšíření robotů či jejich zapojení do vzdělávání, vědy a výzkumu. Ve srovnání se sledovanými zeměmi si Česko naopak nevede příliš dobře v oblasti regulatorního prostředí pro podnikání.

"Například v obtížnosti založení podnikání či ve vymáhání smluvního práva se v žebříčku IMD dlouhodobě řadíme mezi nejhorší ze sledovaných zemí," poznamenal Kryštof Kruliš ze Spotřebitelského fóra, které s institutem IMD spolupracuje.

Česká republika se z hlediska dalších dílčích kritérií oproti loňsku propadla v kybernetické bezpečnosti, kde se jí podle Spotřebitelského fóra dosud spíše dařilo. Z loňského 27. místa spadla na letošní 42. pozici. Naopak poprvé se Česku povedlo mírně vylepšit pozici v oblasti e-governmentu, kde z loňského 45. místa postoupilo na letošní 35. pozici.

Ze zemí visegrádské čtyřky, kam vedle Česka patří ještě Slovensko, Polsko a Maďarsko, před ČR nadále zůstává Polsko - to si letos polepšilo o jednu příčku a obsadilo 32. místo. Naopak Maďarsko a Slovensko si o několik míst pohoršily a zůstávají v žebříčku digitální konkurenceschopnosti za Českou republikou. Ze sousedních zemí Česka si nejlépe vedly Rakousko a Německo, které jsou v první dvacítce žebříčku.

Pořadí na prvních dvou místech se od loňska nezměnilo. Vedou Spojené státy, druhý je Singapur. Třetí Dánsko vystřídalo Švédsko, které kleslo na čtvrtou příčku. Pátý je Hongkong.

V důsledku pandemie onemocnění covid-19 bude digitální konkurenceschopnost více než dosud ovlivňovat ekonomický vývoj jednotlivých zemí, domnívají se autoři zprávy. "Aktuální postavení v žebříčku tak může napovídat o schopnostech jednotlivých zemí nastoupit v následujících letech na trajektorii ekonomického růstu," uvedlo v tiskové zprávě Spotřebitelské fórum.

Žebříček porovnává konkurenceschopnost v digitální oblasti u 63 ekonomik světa. Srovnání vychází z 52 indikátorů, z nichž 32 je založeno na dostupných statistických údajích a zbývajících 20 vychází z průzkumu mezi předními manažery v jednotlivých zemích.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovenská továrna VW zahájila výrobu modelu Karoq

23.10.2020 12:02 Německá automobilka Volkswagen dnes ve svém závodě na Slovensku zahájila výrobu sportovně…

Podnikatelská aktivita v eurozóně klesá, index PMI opět spadl pod hranici…

23.10.2020 11:04 Podnikatelská aktivita v eurozóně se v říjnu vrátila k poklesu, za kterým stojí zejména další…

Daimler zvýšil čtvrtletní zisk o 19 procent, divizi Mercedes-Benz stoupla…

23.10.2020 09:11 Německý automobilový koncern Daimler zvýšil ve třetím čtvrtletí meziročně čistý zisk o 19 procent…

"Křečkování" je zpět. Němci kvůli epidemii skupují mýdlo a toaletní papír

23.10.2020 08:12 Kvůli šíření nákazy koronavirem Němci opět více nakupují toaletní papír a dezinfekční prostředky.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama