Chmurný konec roku 2019 v eurozóně: Průmyslová aktivita klesla, zle je v Německu

Pokles aktivity zpracovatelského průmyslu eurozóny se v prosinci prohloubil. Index, který ji měří, klesl jedenáctý měsíc po sobě, i když méně, než se čekalo. Vyplývá to z údajů společnosti IHS Markit, které jsou založeny na průzkumu mezi nákupními manažery. Podmínky se zhoršily v Německu i v Itálii, naopak Francie si udržela mírný růst.

Index nákupních manažerů (PMI) pro zpracovatelský sektor v prosinci za eurozónu klesl na 46,3 bodu z listopadových 46,9 bodu. Očekával se ale pokles až na 45,9 bodu. Pod klíčovou padesátibodovou hranici, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity v odvětví, je index nicméně už od loňského února.

"Výrobci v eurozóně hlásí chmurný konec roku 2019," řekl hlavní ekonom IHS Markit Chris Williamson. "I když ohledně nadcházejícího roku jsou firmy o něco optimističtěji, čeká nás před návratem k růstu ještě dlouhá cesta. Objem nových objednávek dál klesá, téměř nejrychleji za posledních sedm let," dodal.

?? Eurozone Manufacturing PMI at 46.3 in December (Nov: 46.9), pointing to a further strong deterioration in the region's goods sector. Q4 average posts at 46.4, level with Q3 and the lowest for 7 years. More here: https://t.co/T1igcxqvAY pic.twitter.com/rBnOsr646f

— IHS Markit PMI™ (@IHSMarkitPMI) January 2, 2020

Index, který měří nové objednávky, klesl na 46,6 bodu z listopadových 46,7 bodu. Klesal přitom celý uplynulý rok. Fakt, že firmy neočekávají v budoucnu zlepšení, potvrzují i nižší nákupy surovin a snižování počtu zaměstnanců.

Index PMI pro Německo klesl na 43,7 z listopadových 44,1 bodu, což byla nejvyšší hodnota za pět měsíců. Konečná hodnota za prosinec je mírně nad předběžným údajem 43,4 bodu, zůstává ale hluboko pod hranicí 50 bodů, nad kterou by musel vystoupit, aby se aktivita opět zvyšovala. Zpracovatelský sektor se v Německu na celkové ekonomické aktivitě podílí zhruba z jedné pětiny.

Index PMI pro Itálii za prosinec klesl na 46,2 z listopadových 47,6 bodu, pro Španělsko na 47,4 ze 47,5 bodu v listopadu. Naopak ve Francii se index drží nad 50 body, tedy v růstovém pásmu, i když klesl na 50,4 z předchozích 51,7 bodu, kde byl v listopadu.

Aktivita zpracovatelského sektoru v Británii, která není členem eurozóny, klesala nejrychleji od roku 2012. Částečně je to výsledek tvorby zásob kvůli brexitu. Index PMI klesl na 45,6 z listopadových 49,1 bodu, a je tak nejníže od července 2012.

Také podmínky v českém zpracovatelském sektoru zůstávají špatné. Index PMI v prosinci vystoupil na 43,6 bodu z listopadových 43,5 bodu. Jde o jednu z nejnižších hodnot od krizového období roku 2009.

Související

Koruna, anebo euro? Češi stále váhají. Původní zpráva

Volíš euro, anebo korunu? Česko hledá odpověď už moc dlouho

Ať už jste, pro někoho možná starými pojmy řečeno, nazýváni příznivci politické pravice nebo levice, v problematice přijetí jednotné evropské měny, tedy eura, je to úplně jedno. Zjednodušeně řečeno: I když snad většina politiků, kteří nakonec musí o euru v ČR rozhodnout, tvrdí, že jsme ryze otevřenou exportní zemí, tudíž zemí závislou na vývozu, o euru zatím většina z nich neuvažuje. Koruna je prý lepší. Přestože ti, o kterých se mluvilo v předchozí větě, tedy exportéři, o přijetí eura marně mluví už pěkně dlouho.

Více souvisejících

eurozóna Průmysl Ekonomika EUR Německo

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy