Dieselgate: Soud zastavil řízení s bývalým šéfem VW obviněným z manipulace

Soud v německém Braunschweigu zastavil trestní řízení s bývalým šéfem německého automobilového koncernu Volkswagen Martinem Winterkornem, které se týkalo manipulace s akciovým trhem v souvislosti s emisním skandálem podniku. Winterkorna nicméně stále čeká soudní proces, ve kterém kvůli emisní aféře čelí obvinění z podvodu, informují dnes tiskové agentury.

Volkswagen
doporučujeme

V zastaveném trestním řízení čelil Winterkorn obvinění, že investory včas neinformoval o důsledcích falšování údajů o emisích. Soud zastavení řízení zdůvodnil předpokladem, že postih by byl v tomto případě mnohem menší než v procesu, který se týká podvodu. "Usvědčení z manipulace s trhem by nevedlo k výraznému zvýšení celkově vyměřeného trestu," cituje soud agentura Reuters.

Proces týkající se podvodu je podle agentury DPA plánován na konec února. Státní zastupitelství v Braunschweigu obžalovalo Winterkorna z podvodu předloni v dubnu. Loni v září pak soud dospěl k závěru, že proti Winterkornovi existuje dostatečné podezření ze spáchání podvodu, takže se rozhodl schválit začátek soudního procesu. Označil za vysoce pravděpodobné, že bývalý šéf Volkswagenu bude shledán vinným.

Třiasedmdesátiletý Winterkorn bude podle zářijových informací čelit mimo jiné obviněním z organizovaného obchodního podvodu. Podle tehdejšího sdělení soudu byli kupci některých automobilů z koncernu Volkswagen oklamáni, protože jimi zakoupené vozy byly vybaveny softwarem pro manipulaci s emisemi. Soud rovněž dospěl k závěru, že těmto kupcům vznikla finanční škoda, a to v úhrnné hodnotě stovek milionů eur.

Volkswagen v září 2015 v reakci na obvinění amerických úřadů přiznal, že software umožňující manipulovat s testy emisí oxidů dusíku nainstaloval zhruba do 11 milionů naftových aut po celém světě. Skandál už automobilku stál desítky miliard eur. Winterkorn krátce po odhalení skandálu odstoupil z funkce šéfa podniku.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovenská ekonomika loni poprvé od roku 2009 klesla

05.03.2021 09:28 Slovenská ekonomika loni kvůli dopadům pandemie klesla o 5,2 procenta. Šlo o první pokles od…

Řecko může předčasně splatit další část půjčky od MMF

04.03.2021 14:32 Záchranný fond eurozóny ESM schválil žádost Řecka o předčasné splacení drahé půjčky od…

Tržby slovenského maloobchodu, restaurací i hotelů značně klesly

04.03.2021 09:18 Tržby slovenského maloobchodu v lednu, v době zpřísněných karanténních omezení, klesly meziročně o…

Eurozóna je téměř jistě v recesi, aktivita dál klesá

03.03.2021 11:49 Ekonomika eurozóny je teď kvůli přísnějším protipandemickým opatřením téměř jistě v takzvané…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama