Důvěra investorů v německou ekonomiku opět roste, index překonal očekávaní

Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v květnu druhý měsíc za sebou zvýšila, roste optimismus ohledně oživení z útlumu způsobeného šířením koronaviru. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky dnes zveřejnil institut ZEW.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ekonomika
doporučujeme

Index důvěry se zvýšil na 51 bodů z dubnových 28,2 bodu. Růst tak výrazně překonal očekávání ekonomů, kteří květnovou hodnotu indexu v anketě agentury Reuters odhadovali v průměru na 32 bodů.

V březnu index kvůli obavám z hospodářských dopadů koronavirové krize klesl až na minus 49,5 bodu, nejníže od finanční krize v roce 2008.

"Narůstá optimismus, že od léta se bude ekonomika zotavovat," uvedl prezident institutu ZEW Achim Wambach. Zároveň však předpověděl, že výkon ekonomiky se na loňskou úroveň vrátí až v roce 2022.

Německá průmyslová a obchodní komora (DIHK) dnes předpověděla, že německá ekonomika v letošním roce kvůli koronavirové krizi klesne dvouciferným procentním tempem, tedy minimálně o deset procent. DIHK je tak mnohem pesimističtější než spolková vláda, která počítá s poklesem o 6,3 procenta.

Německo je největší ekonomikou v Evropě a zároveň největším obchodním partnerem České republiky. V prvním čtvrtletí se hrubý domácí produkt (HDP) Německa proti předchozím třem měsícům snížil o 2,2 procenta. Jde o nejhlubší propad od globální finanční krize v roce 2009.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lufthansa těžce doplácí na koronakrizi, dostane pomoc od vlády

25.05.2020 18:15 Aktualizováno Nový německý fond pro hospodářskou stabilizaci WSF schválil balíček pomoci devět miliard eur (245…

Průlomový rozsudek: Volkswagen musí odškodnit majitele vozů s upraveným…

25.05.2020 13:38 Aktualizováno Lidem, kteří mají auto dotčené manipulací s emisemi a kteří ho chtějí vrátit, musí německý koncern…

Opatření proti koronaviru už Francii stála 450 miliard eur

25.05.2020 11:10 Opatření na ochranu ekonomiky před dopady koronavirové krize už Francii stála 450 miliard eur (12,3…

Evropská komise představí bilionový plán na obnovu ekonomik

25.05.2020 09:17 Evropská komise ve středu představí bezprecedentní plán podpory hospodářství spjatý s budoucím…

Související:

Právě se děje

Další zprávy